ILUSTRAČNÉ FOTO - SME
Keď sa prvýkrát objavili správy o škodlivosti ultrazvuku, znepokojilo to najmä budúce mamičky. Začali mať strach o svoje nenarodené deti. Sú ich obavy oprávnené?
Zmeny v bunkách?
V roku 1999 zverejnili írski vedci senzačné výsledky výskumu, podľa ktorého môže ultrazvuk s nízkou frekvenciou vyvolať veľmi nebezpečné zmeny v stavbe buniek. Podobný typ ultrazvuku sa pritom používa aj na sledovanie vývoja plodu v matkinom brušku. Nikto vtedy príliš nezdôrazňoval, že pokusy sa robili iba na myšiach a že sami vedci, ktorí na výskume pracovali, sa zdržali unáhlených záverov, týkajúcich sa budúcich mamičiek. Fáma však obletela celý svet. K upokojeniu rodičov neprispeli ani novinky zo Švédska. Pred rokom tam totiž vedci odhalili pozoruhodnú zákonitosť. Podľa nej sa medzi mužmi, ktorých matky absolvovali ultrazvukové vyšetrenie, nachádza o 30 percent viac ľavákov ako v skupine, kde ženy podobné vyšetrenie nepodstúpili. Švédski vedci nevylúčili možnosť, že ultrazvuk nejakým spôsobom ovplyvňuje dominanciu mozgových pologúľ u chlapcov.
Kde je pravda ?
Potvrdiť alebo vyvrátiť spomínané efekty ultrazvuku môžu iba veľmi rozsiahle výskumy. Ak by aj vedci v budúcnosti skutočne potvrdili určitý negatívny vplyv ultrazvuku, nikto nemôže poprieť, že je zároveň úžasne užitočný. Dokonca sa využíva vo fyzioterapii na liečbu mnohých ochorení. Novinkou nie je ani to, že ultrazvuk poškodzuje živé bunky. To však platí pre dlhotrvajúce a intenzívne ultrazvukové žiarenie. Dávky, ktoré sa využívajú pri predpôrodnom či bežnom gynekologickom vyšetrení, sú sto- až tisícnásobne nižšie. Navyše sa ultrazvukové vyšetrenia mamičiek robia už viac ako 50 rokov a za ten čas lekári nepotvrdili žiadne škodlivé následky.
Rozhodnutie je na vás
Ak niekoho napriek všetkému trápia pochybnosti, mal by zvážiť aj užitočnosť ultrazvukového vyšetrenia. Teda to, do akej miery je dôležité pre zdravie alebo pre zachovanie života budúceho dieťaťa. Na zoznam nesporných výhod tohto vyšetrenia patrí jeho jednoduchosť, pohodlnosť, ale aj úplná bezbolestnosť. Ťažko si predstaviť inú podobnú a rovnako príjemnú diagnostickú metódu. Navyše ide o spôsob vyšetrenia, ktorého možnosti zatiaľ nič neprekonalo a ktoré je schopné zodpovedať matke i lekárom mnoho otázok o vývoji a zdraví plodu.
Koľko UZV vyšetrení absolvovať?
Ako pri všetkom, aj pri využívaní tohto spôsobu vyšetrenia treba poznať mieru. Nestojí za to opakovať ho hoci desaťkrát iba preto, aby ste sa ubezpečili o pohlaví svojho potomka, alebo mohli sledovať jeho srdiečko na monitore. Experti Svetovej zdravotníckej organizácie napríklad oficiálne schvaľujú pri bežnom, nekomplikovanom tehotenstve štyri vyšetrenia. Neodporúčajú ho do 10. týždňa tehotenstva. Každé ultrazvukové vyšetrenie by malo spĺňať aj ďalšiu dôležitú zásadu. Malo by byť vzájomným rozhodnutím budúcej mamičky a jej lekára. Práve ten by jej mal vysvetliť, aké má vyšetrenie dôvody, či hrozia komplikácie, alebo ide o bežnú kontrolu tehotenstva. Dobrý lekár by jej mal sám od seba vysvetliť možné riziká a výhody tohto kroku.
Počas celého tehotenstva a vlastne i po celý život je dobré dodržiavať jednu zásadu: Ak máte pochybnosti o niečom, čo sa týka vášho zdravia, opýtajte sa svojho odborného lekára. Ak sa z nejakého dôvodu odpovede nedočkáte, máte možnosť vybrať si takého, ktorý vám bude vyhovovať lepšie. Nie je nič horšie ako strach a pochybnosti. A to platí nielen pre budúce matky, ale pre všetkých, ktorí majú zdravotný problém. Zdroj: TS-FitServer