Akné zasahuje sebaobraz človeka a narúša vývin zdravej sebaúcty
Bratislava 27. októbra (TASR) - Viditeľné poškodenie kože zasahuje sebaobraz človeka a narúša vývin zdravej sebaúcty, čo potvrdzujú aj výskumy.
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
"Učíme sa byť tolerantní voči ťažkým a nevyliečiteľným ochoreniam. Menej tolerantní sme voči odchýlkam, ktoré sa dajú liečiť a zvládnuť," vyjadrila sa Zlatica Bartíková z psychologického centra. Dodala, že krása a kult tela, potreba pocitu mladosti a vitálnosti, sa stáva súčasťou našej identity a premieta sa aj do našej každodennosti.
"Medzi základné príčiny ochorenia patrí zvýšená tvorba hormónov androgénov v puberte u chlapcov, ako aj dievčat. Ich vplyvom sa tvorí viac mazu. V upchatom vlasovom puzdre sa hromadí maz a v ňom sa veľmi dobre darí baktérii, ktorá sa nazýva Propionibakterium acnes. Tá zase vyvolá na koži vznik zapálených a hnisavých vyrážok. Výsledkom je akné," povedala primárka Dermatologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Bratislave Eva Rasochová.
Akné postihuje 85 percent mladých ľudí, ktorí ho prežívajú aj ako psychickú záťaž. Navodzuje u nich porovnávanie sa s tým, čo je považované za normu. Prejavy akné na tvári a rukách spôsobujú, že každé stretnutie s okolím je konfrontačné, znamená strach z odmietnutia a pozorovanie reakcií okolia. Mladému človeku sa zdá, že nič nie je dôležitejšie, ako jeho neriešiteľný problém s kožou. sim som