Hoci málo ľudí zomiera na bolesť, mnohí dlho zomierajú v bolesti a ešte viac ich v bolesti žije. Chronická bolesť patrí k vážnym medicínskym problémom nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Posledné výskumy informujú, že viac ako 50 percent dospelých ľudí trpí jednou alebo viacerými chronickými bolesťami a 16 percent z nich má veľmi silné bolesti.
Len netrpieť zbytočne
U starých ľudí je to ešte horšie, štatistiky, žiaľ, potvrdzujú, že ľudia nad 65 rokov zbytočne veľmi trpia. Viac ako štvrtina pacientov nad 65 rokov s nádormi, ktorí majú bolesti, nedostávajú adekvátnu analgetickú liečbu.
Mohlo by to byť úplne inak, ľudia by nemuseli tak trpieť.
"Lekári totiž až v 90 percentách prípadov vedia ovplyvniť bolesť tak, že ju pacient necíti. Každý lekár môže byť ospravedlnený za to, že pacienta nemohol vyliečiť, ale nie za to, že sa nepokúsil pomôcť mu zmierniť bolesť," hovorí MUDr. Igor Martuliak z Banskej Bystrice, ktorý sa špecializuje na liečbu bolesti.
Keď herečka Magda Paveleková hovorí o svojej smutnej skúsenosti s bolesťou, nedokáže sa ubrániť slzám ani po dlhých rokoch: "Zažila som si to strašné obdobie, keď moja jediná dcérka umierala na rakovinu. Vtedy som nevedela, že máme právo žiadať nejaké lieky, ako matka som však bojovala, aby dcérka dostávala tie najsilnejšie lieky, lebo sme vedeli, že celá tá bolesť bude trvať tri mesiace. Dnes už viem, že existuje niečo také ako algeziológia, že by nikto nemusel trpieť zbytočne."
Algeziológia - nový odbor
Liečba chronickej bolesti je novou oblasťou medicíny, v Európe je zatiaľ iba päť štátov, kde je tento odbor samostatný a Slovensko k nim patrí.
Dnes na Slovensku funguje 43 algeziologických ambulancií, ktoré sa špecializujú na liečbu chronickej bolesti. Pacient však často ani netuší, že takéto zariadenie existuje, nie to, kde sa algeziologická ambulancia nachádza. Často je problém aj na strane zdravotníkov, obvodní lekári s algeziológmi nie vždy spolupracujú.
"Spolupráca je však už podstatne lepšia, ako bola pred sedemnástimi rokmi, keď sa s liečbou bolesti u nás začínalo, hoci to stále nie je ideálne. Obvodní lekári málokedy posielajú svojich pacientov k algeziológom. Problém je pravdepodobne všeobecný - podceňuje sa najmä problém chronickej bolesti. Možno aj preto, že obvodný lekár má pocit, že to zvládne sám, že bolesť jeho pacienta nie je až taká veľká. Bohužiaľ, liečba bolesti sa často stotožňuje len s predpisovaním analgetík," hovorí MUDr. Marta Kulichová.
Chronická bolesť ničí život
Chronická bolesť je dnes dokonca uznaná ako samostatné ochorenie, lebo je špeciálnym zdravotným problémom. "Nemusí súvisieť priamo s poranením či nejakým poškodením tkaniva. Je oveľa zložitejšia ako bolesť akútna, má cyklický priebeh, často sa zhoršuje. Ak trvá viac ako tri mesiace, stáva sa samostatným ochorením. Pacientovi sa znižuje kvalita života, začína mať strach, depresie, poruchy spánku, všetko sa postupne kazí, narúša doma aj v robote," hovorí algeziológ Dušan Broďáni.
Chronickou bolesťou netrpia len pacienti s nádorovým ochorením, ale aj s ochorením tráviacej sústavy, kĺbov, chrbtice, s artritídou, pri migréne a iných závažných ochoreniach. Liečba takejto bolesti je často spojená s veľkými problémami a väčšinou býva dlhodobá. Právo na ňu má každý.