Jednoznačná definícia bolesti neexistuje. Má tisíce podôb. Chvíľami je ostrá, pichavá, zvieravá, pálivá až kŕčovitá. Budí v noci zo spánku, nedovolí žiť tak, ako kedysi. Vie byť elektrizujúca alebo len tupá. Môže pôsobiť agresívne, kruto, neurčito, nepríjemne, trýznivo, vyčerpávajúco, vytrvalo, zúfalo.
Bolesti väčšinou nebývajú izolované, môžu ich sprevádzať aj psychické a telesné reakcie, ako je depresia, hnev, úzkosť, nespavosť, nevoľnosť, plač, vyčerpanie, zdesenie až zúrivosť.
Definícia Medzinárodnej spoločnosti pre štúdium a liečbu bolesti hovorí, že bolesť je nepríjemný zmyslový a emocionálny zážitok, ktorý ide ruka v ruke so skutočným alebo možným poškodením tkaniva, alebo sa ako taký opisuje.
"Bolesť je vždy subjektívna. Bolesť je to, čo pacient cíti, a nie je tým, čo si o bolesti pacienta myslí jeho okolie. Pretože intenzitu bolesti nevieme zmerať objektívne, je liečba bolesti pomerne zložitým problémom a vyžaduje úzku spoluprácu pacienta s lekárom," hovorí algeziológ Dušan Broďáni.
Ako sa dostať do ambulancie chronickej bolesti?
Do tejto ambulancie môže pacienta odporučiť na základe jeho žiadosti praktický alebo iný odborný lekár. Ak však zavolá a objedná sa sám, nepošlú ho preč. Dôležité je, aby si doniesol svoju zdravotnú dokumentáciu.
Každý druhý dospelý trpí jednou alebo viacerými chronickými bolesťami. Veľká časť z nich nevie, že existuje možnosť bolesť zvládnuť, a tak len hltá lieky, ktoré často ani nezaberajú. Ak nie je možné podávať lieky cez ústa vo forme práškov, kvapiek alebo tabletiek, možno ich podávať cez konečník vo forme čípkov. Existuje tiež možnosť kontroly nad bolesťou zavedením tenučkých hadičiek pod kožu alebo až priamo k miechovým nervom. Medzi najmodernejšie a rovnako účinné spôsoby patria náplaste. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME