Zatiaľ neexistuje žiadny merací prístroj, ktorý by dokázal objektívne zmerať prežívanú bolesť u konkrétneho pacienta. Existujú určité algometrické prístroje, tie však merajú prah bolesti.
Na hodnotenie bolesti nie sú ani univerzálne testy, pretože každý cíti a vníma bolesť inak, každý má totiž iný prah bolesti.
Lekári algeziologických ambulancií preto využívajú tzv. stupnice bolesti, numerické alebo slovné, pomocou ktorých môže pacient určiť intenzitu svojej bolesti.
Niektorí naopak dávajú pacientom jednoduchú radu, aby si vyrobili pravítko. Stačí krátky pruh papiera, kde jeden koniec znamená vôbec žiadnu bolesť a druhý koniec úplne neznesiteľnú bolesť. A niečo medzitým. Stačí, keď chorý viac ráz za deň na pravítku ukáže, ako bolesť vyzerá práve teraz.
Hodnotenie bolesti vyžaduje úzku spoluprácu pacienta a lekára, popis bolesti je dôležitý pre lekára, aby mohol určiť správnu liečbu. Preto by sa pacienti mali na návštevu lekára pripraviť a pokúsiť sa o čo najpresnejší popis bolesti.
Aké otázky kladie algeziológ?
* Kde vás to najviac bolí?
* Bolí vás to na jednom mieste?
* Mení sa intenzita bolesti počas dňa a noci?
* Kedy cítite najväčšiu bolesť?
* Viete charakterizovať bolesť na stupnici od 0 do 10?
* Aká je príčina, ktorá spôsobuje túto bolesť?
* Ako dlho cítite túto bolesť?
* Skúste ju opísať.
* Čím sa bolesť zhoršuje a čím sa zlepšuje?
Kedy už ide o chronickú bolesť?
Keď trvá viac ako šesť mesiacov. V praxi to však nie je hlavné kritérium, pretože chronická bolesť presahuje časový faktor. Chronická bolesť je úplne iná ako akútna. Od akútnej bolesti sa líši aj v psychologických a fyziologických mechanizmoch. Táto bolesť už nie je symptómom, mení sa na samostatnú chorobu. Je to bolesť, ktorá sprevádza rôzne chronické ochorenia, nádorové aj nenádorové.