FOTO
Na pulty obchodov sa dostalo pokazené mäso. Na to, čo nám hrozí, ak ho zjeme, sme sa spýtali MUDr. Igora Bukovského z ambulancie klinickej výživy.
"Mäso, ktoré je naozaj veľmi skazené, zje dobrovoľne málokto, lebo každý by mal zhnité mäso spoznať na pohľad aj podľa zápachu. Avšak aj pri menej pokazenom mäse hrozí najmä bakteriálna infekcia, napríklad salmonela, ktorá môže mať u malých detí a starých ľudí aj veľmi vážne následky."
Kedy sa mäso považuje ešte za čerstvé?
"Mäso, ktoré kupujeme, nikdy nie je úplne čerstvé, tak ako je to na dedine pri zabíjačke. Kým sa hocaký plátok mäsa objaví na pulte obchodu, uplynú asi tri-štyri dni od chvíle, keď zviera pracovníci bitúnku zabili. Ak sa mäso v obchodoch ešte porcuje, treba si pripočítať ešte deň navyše.
Mäso sa podľa veterinárov považuje za čerstvé ešte na šiesty deň, ak bolo po celý čas správne uskladnené v chladiacich pultoch. Po týždni sa mäso kazí a malo by sa zlikvidovať."
Ako máme skladovať doma mäso, aby ostalo "jedlé"?
"Je to potravina, ktorá vyžaduje veľmi náročné zaobchádzanie. Svalové tkanivo zdravých zabitých zvierat normálne neobsahuje baktérie, ale pri spracovaní, porcovaní, transporte a predávaní sa infikuje množstvom baktérií. Len si spomeňte, ako vyzerá auto stojace pred mäsiarstvom a ľudia, ktorí holými rukami pred chvíľou možno opravovali motor, vynášajú na pleciach v špinavých plášťoch prasačie polovice.
Je preto dôležité uskladniť ho v chladničke hneď, ako je to len možné. Ak má byť použité neskôr, tak v mrazničke. Malo by byť dôkladne zabalené, aby ste predišli infikovaniu ostatných potravín kvapkajúcou krvou či priamym stykom mäsa a hydiny so svojimi 'susedmi' v chladničke. Mrazené mäso vydrží dlhšie, ale po rozmrazení podlieha zmenám, 'zrážanie' a hrčkovanie mäsa nie je preto žiadnou zvláštnosťou. Rozmrazovanie by nemalo trvať celú noc, pretože rozklad bielkovín vonkajších vrstiev, ktoré rozmrznú najskôr a sú aj najviac infikované, ohrozuje zdravie celej rodiny.
(uj)