Najmodernejšia liečba pacienta so sklerózou multiplex stojí ročne vyše 500 tisíc
Banská Bystrica 19. februára (TASR) - Komplikované prípady si
vyžadujú komplikovanú liečbu, ktorá nikde na svete nie je zadarmo.
Neurologické oddelenie ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Banská Bystrica 19. februára (TASR) - Komplikované prípady si vyžadujú komplikovanú liečbu, ktorá nikde na svete nie je zadarmo. Neurologické oddelenie banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice (RN) ako jedno zo siedmich centier na Slovensku zabezpečuje najvyšší stupeň diagnostiky a liečby sklerózy multiplex, postihujúcej najmä mladých ľudí v produktívnom veku.
Na jej liečbu interferónmi platia na základe dohody medzi poisťovňami, Ministerstvom zdravotníctva (MZ) SR a Slovenskou neurologickou spoločnosťou veľmi prísne kritériá. Uviedol to dnes pre TASR prezident Slovenskej ligy pre epilepsiu, krajský odborník pre neurológiu a primár Neurologického oddelenia RN Vladimír Donáth, ktorý v roku 2000 predpísal lieky za vyše 4,280 milióna korún.
Toto oddelenie má momentálne 24 pacientov trpiacich sklerózou multiplex. Najmodernejšia liečba spomínanými injekciami stojí ročne jedného vyše 500 tisíc korún. "Kvôli jej ekonomickej náročnosti existujú aj jednoznačné a veľmi precízne kritériá na zaradenie pacienta do liečebného postupu. Každý navrhnutý musí spĺňať prísne požiadavky a návrh musí schváliť hlavný odborník MZ SR Pavol Traubner, predseda Slovenskej neurologickej spoločnosti Ľubomír Lisý a príslušná poisťovňa. Až po takomto trojitom schválení môžeme pacientovi predpísať liek, pričom ho musíme začať liečiť na jednom zo siedmich vybraných pracovísk," zdôraznil V. Donáth.
Prízvukoval, že zobral túto zodpovednosť na seba a schváleným pacientom predpisoval ekonomicky náročnú liečbu. Dokumentáciu o všetkých prípadoch archivujú na neurologickom oddelení RN. Ani dve kontroly zo Spoločnej zdravotnej poisťovne a Všeobecnej zdravotnej poisťovne v posledných dvoch týždňoch nezistili na tomto pracovisku nijaké chyby pri predpisovaní liekov.
Neurologické oddelenie banskobystrickej nemocnice je známe aj sledovaním komplikovaných prípadov pacientov s epilepsiou. V SR je asi 50 tisíc epileptikov, pričom 5 percent sa dá problematicky liečiť. Táto liečba novými preparátmi je tiež náročná a pohybuje sa mesačne od 5 tisíc do 10 tisíc korún v RN. Pacienti sú vedení ambulantne a žiadny ošetrujúci praktický lekár im nechce predpísať drahé lieky. "Keď takýto chorý príde na kontrolu, lieky mu napíšem, aby nevznikli väčšie problémy zo záchvatov. Ich dôsledok by z celoplošného hľadiska bol totiž farmakoekonomicky oveľa náročnejší a problémovejší ako samotná liečba," povedal V. Donáth.