FAJČENIE: Viac ako štvrtina obetí vo svete zomrie v Európe
BRATISLAVA 19. februára (SITA) - Každých osem sekúnd zomrie človek - nie preto, že by musel, ale preto, že fajčil. A zdá sa, že bude horšie, píše český internetový denník iDnes. Najmä v Európe, na ktorú pripadá viac ako štvrtina obetí fajčenia vo svete. "
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
V dvadsiatom storočí spôsobil tabak smrť sto miliónom ľudí. Pokiaľ sa bude fajčiť v takom množstve ako doteraz, vzrastie toto číslo v 21. storočí na miliardu," varoval Martin Jarvis zo sekcie tabakových štúdií pri britskom združení pre štúdium rakoviny.
Inak povedané, v minulom storočí sa počet obetí fajčenia približne vyrovnal mase mŕtvych v dvoch svetových vojnách a v nasledujúcich konfliktoch. V tomto storočí by musela vypuknúť atómová vojna, aby táto "rovnováha smrti" zostala zachovaná. Už dnes umiera ročne na následky fajčenia 1,2 milióna Európanov.
O pár rokov to môže byť ešte horšie najmä preto, že tento zlozvyk sa stále viac šíri medzi mládežou, píše iDnes. A to nielen medzi mladými chlapcami, ale hlavne medzi dievčatami. Z času na čas fajčiarska epidémia poľavuje. Tak v Českej republike (ČR) v súčasnosti fajčí menej mužov i žien než pred piatimi rokmi. Vo väčšine Európy sa však nič nezmenilo a v Maďarsku, Rakúsku či Albánsku sa pomery zhoršili.
Predovšetkým vo východnej Európe je fajčenie stále veľmi rozšírené. V Rusku je to doslova zlozvyk mužov - dve tretiny z nich fajčia, zatiaľ čo medzi ženami je to len každá desiata. Tabak je problémom aj pre chudobných: v niektorých krajinách je podiel fajčiarov v týchto vrstvách trikrát väčší ako u bohatých.
Podľa odhadov hrozí, že za dvadsať rokov bude každý piaty zosnulý Európan obeťou cigarety. Za to všetko môžu podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) tabakové firmy a ich agresívny spôsob predaja. "Tabakový priemysel stupňuje svoje úsilie o rozšírenie trhov, verbovanie nových fajčiarov a podporu prijateľnosti fajčenia v spoločnosti," tvrdí doktor Roberto Bertolini z WHO. Jeho organizácia pred svojim terajším rokovaním vo Varšave varovala, že tabakové firmy "vedú úspešné ťaženie proti verejnému zdravie".
Výrobcovia cigariet a cigár sú vynaliezaví, konštatuje iDnes. Nielenže si platia žurnalistov, ako je Brit Roger Scruton, ktorí spochybňujú všetky protifajčiarske aktivity. Tieto firmy už zistili, že dobrou investíciou sú dokonca i varovné kampane proti fajčeniu. Je to účinná obrana proti všetkým pokusom o úplný zákaz tabakovej reklamy.
Rovnako sa vyplatí aj zasahovanie do diskusií o opatreniach proti fajčeniu: tabakové firmy tak môžu prostredníctvom "svojich ľudí" dokazovať, že navrhované opatrenia len obmedzujú slobodu ľudí a že vlastne nechránia zdravie verejnosti. "Tieto nadnárodné priemyselné aktivity podkopávajú národné úsilie (o obmedzení fajčenia)," obáva sa Bertolini a žiada, aby sa európske štáty spojili proti spoločnej hrozbe: cigarete.
Nie je to také ťažké. Recept na úspešný "boj" je prostý. Stačí odstrániť fajčiarske lákadlo z očí ľudí. Najlepšie vysokými cenami cigariet, zákazom všadeprítomných reklám na cigarety, ako to teraz urobili v Poľsku, a vylúčenie fajčenia z verejných priestorov. Malý efekt majú iné zákazy, napríklad na predaj cigariet mladistvým. Vo veku predajných automatov je ich možné až príliš ľahko obísť, uzatvára český iDnes.