
Takéto exkluzívne a komfortné vybavenie kancelárie stojí slušný balík, a predsa nezaručuje, že mobilné vlastnosti auta sa s dynamickosťou či praktickosťou jeho majiteľa vždy dopĺňajú. Ak dnes máte k dispozícii dobrý notebook alebo i-book, mobilný telefón a internet, nemáte problém zariadiť si kanceláriu kdekoľvek.

Veľký zlínsky podnikateľ Tomáš Baťa dal vystavať celé moderné mesto v nanajvýš humanistickom duchu. Mobilnú šéfovskú kanceláriu mu navrhol architekt Vladimír Karfík priamo vo výťahu. Keď sa zamestnanci búrili, že sú nepretržite kontrolovaní, odpovedal: „Áno, ale vy môžete kontrolovať mňa rovnako ako ja vás.“ Správna budova firmy Baťa bola svojho času jedinou výškovou budovou v ČSSR, na ktorej nebola umiestnená päťcípa hviezda.
FOTO Z KNIHY P. NOVÁK – ZLÍNSKÁ ARCHITEKTURA
Máte o koliesko menej v hlave alebo na vašej pracovnej stoličke? Pracuje sa vám dobre, keď sa vám sedí zle, alebo sa vám nechce pracovať, keď sa vám sedí príliš pohodlne?
Intimita v práci je rovnako dôležitá ako spoločný priestor pre diskusiu, či ide o kanceláriu, ateliér, šatňu alebo akýkoľvek iný priestor. Jedným z riešení je mobilita na kolieskach, nie však za zatvorenými dverami.
Keď sa istá americká firma rozhodla vypočítať, koľko času denne stratí zamestnanec v práci stláčaním kľučiek dverí, dopracovala sa k závratnému číslu. Možno práve vtedy sa zrodila idea veľkopriestorovej kancelárie. Odvtedy prešla mnohými humanizujúcimi úpravami, a veľa vody pretieklo už aj v umelých potôčikoch nasimulovaných komerčných rajov.
Kancelária budúcnosti?
Čerstvý, extrémny, ale inšpirujúci príklad je patentom fínskej firmy: takzvaná dynamická kancelária sa nachádza v budove reklamnej agentúry Chiat Day Majo v Los Angeles. Navrhol ju renomovaný architekt Frank O. Gehry – mimochodom autor kontroverzného Tancujúceho domu v Prahe. Interiér odráža spôsob práce, založenej na voľných priestoroch a mobilnosti pracovníkov. Statickým pracoviskom je iba recepcia v podobe pralesa. Priestory sú riešené útulne a rôznorodo, majú zákutia so stolmi, stoličkami, pohovkami, dokonca aj kaviareň. Každý, kto príde do práce, má svoj prenosný počítač a mobilný telefón a môže si nájsť svoj pracovný kútik podľa nálady a momentálnej potreby. Po práci si počítač berie domov a interiér ostáva v pôvodnej podobe.
Ktovie, možno aj takto bude vyzerať kancelária budúcnosti. Podľa názoru odborníkov ide o pracovisko, ktoré pôsobí veľmi stimulujúco na výkonnosť pracovníka firmy.
Stimuluje pohoda alebo korbáč a bič?
Aj keď sa u nás takejto pracovnej pohody žiadna firma tak skoro nedožije, predsa sme sa už mohli presvedčiť o tom, že systém „korbáča a biča“ na pracovisku platiť nemusí. Západné firmy, ktoré k nám prichádzajú, idú ruka v ruke s trendom, ktorý dbá na takzvané dynamické a príjemné pracovné prostredie. Jednou z bariér pri ich zariaďovaní sú práve autorské práva architektov na naše už existujúce administratívne budovy.
Ak chcú firmy naplno uplatniť svoj komplexný štýl – corporate identity, bunkové systémy v interiéroch sú často nevhodné a so zriaďovaním priestorov sa spájajú náročné rekonštrukcie.
Viete, aké je vonku počasie?
Práca vo veľkopriestorovej kancelárii si vyžaduje určitý návyk. Okrem prispôsobenia sa mnohočlennému tímu pracovníkov treba počítať aj s akustickým efektom. Ten však môže mať svoje výhody. Ak vás v dvojmiestnej kancelárii rušil pri práci každý kolegov telefonát, možno sa ľahšie prispôsobíte rovnomerne zvýšenej hladine hluku vo veľkej kancelárii. To všetko môžu pozitívne ovplyvniť svetelné podmienky, osvetľovacia optika, vizuálny kontakt s exteriérom a relaxačné priestory, kde sa zamestnanci môžu stretávať oficiálne aj mimopracovne.
Doba je strieborná
Tak ako kedysi vládol trend skôr hnedý, ťažký a masívny, dnes udáva tón farba hliníka. Súvisí s ľahkosťou, flexibilitou, modernosťou. Neutrálna sivá farba akoby provokovala k pestrej komunikácii. Dôležité je, aby dizajn zariadenia, akokoľvek technického a chladne pôsobiaceho, obsahoval prvky, s ktorými sa človek môže identifikovať.
Sektory na stole už nepotrebujeme
Samostatné kútiky zamestnancov by mali oddeľovať poloparavanovité stienky. Možno ich spájať do takzvaných hniezd pomocou zaoblených tvarov, sú polohovateľné a mobilné pomocou koliesok a hydrauliky. Stolové nábytky bývajú tvarované do tvaru písmen L, C alebo U, aby boli veci na nich lepšie dosiahnuteľné.
Zdá sa, že priekopnícka cimrmanovská metóda sektorov a ich prienikov, ktorou kedysi Zdeněk Svěrák zavádzal systém poriadku na pracovnom stole, už naozaj nefunguje.
(ea)
FOTO – ARCHÍV