SME

Ošetrovanie rán na stromoch po reze

Najvýraznejší rez ovocných drevín robíme v predjarnom období, kým sa stromy neprebudili z obdobia vegetačného pokoja. Rany po reze sa zvyčajne dobre zhoja. Nesprávne urobený rez je však rovnako nebezpečný ako rez tupým nástrojom. Ten nezabezpečí dobré ...


Ošetrenie rezu drevenou špachtľou




Zahladenie rany po pilke




Správne rezanie konára




Rez hrubších konárov zanechávajúcich väčšie rany




Rez tenších halúzok nad púčikom



Rast novej halúzky nad rezom

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


FOTO SME – ĽUBOMÍR ŠIMNA



Najvýraznejší rez ovocných drevín robíme v predjarnom období, kým sa stromy neprebudili z obdobia vegetačného pokoja. Rany po reze sa zvyčajne dobre zhoja. Nesprávne urobený rez je však rovnako nebezpečný ako rez tupým nástrojom. Ten nezabezpečí dobré vyhojenie rany a môže sa pričiniť aj o predčasné uhynutie stromu.

SkryťVypnúť reklamu

Malé rany

Najlepšie sa hoja, keď sú urobené rezy na správnom mieste. Ako zobrazujú kresby v hornom rade, rezy nad rastovým pukom robia záhradkári v rozličnej vzdialenosti od puku, ako aj v rôznych uhloch. Kresby v dolnom rade znázorňujú, aké následky prináša nesprávne zvolený rez.

Kvalitne urobený rez znázorňuje obrázok označený písmenom A. Ostatné rezy zanechali zbytočne veľké drevnaté časti, ako v prípade C. Malou vzdialenosťou od puku sme ho poškodili a rast sa zabezpečil z nižšie položeného puku.

Malé rany sa robia najmä pri prerezávaní broskýň. Rez v období kvitnutia môže ochudobniť o živiny, ktoré už prúdia v konároch. Vhodnejší čas je pred nalievaním pukov. Po reze je dobré postriekať strom 0,6-1 % roztokom Kuprikolu, ktorý zamedzí rozšíreniu nákazy čierneho glejotoku cez otvorené ranky.

SkryťVypnúť reklamu

Keď sme orezávali broskyňu v neskoršom štádiu so zárodkami zelených lístkov na pukoch (štádium myšieho uška), nepoužijeme meďnatý prípravok proti kučeravosti, lebo lístky by odpadli. V tomto štádiu lepšie účinkuje hĺbkový prípravok Sillyt 65.

Veľké rany

Vzniknú po reze veľkých hrubších konárov. Hoja sa zdĺhavejšie, preto by mali byť po reze zavčasu ošetrené. Hojenie neovplyvňuje len veľkosť rany, ale aj jej tvar a povrch. Preto použité nástroje musia byť dostatočne ostré a pílky musia mať vhodne zvolenú veľkosť zubov.

Na kresbách je optimálny rez pod označením J – vytvoril najmenšiu reznú plochu, má správny sklon. To dáva predpoklad, že rana sa čoskoro zahojí. Po odlomení konára sa nesmie drevina vylúpnuť, obr. H, (rez hrubších častí by mali robiť dve osoby), napílenie zospodu, ktoré opraví predchádzajúcu chybu, zvyšuje plochu hojacej sa dreviny, obr. I. Znázornenia pod označením K okrem toho že sú neestetické, zvyšujú riziko rozšírenia chorôb v odumretej kôre a drevnej hmote na zdravé drevo.

SkryťVypnúť reklamu

Zásady ošetrenia rezu

Obrázok 1 znázorňuje nasadenie pílky zospodu tesne nad konárový krúžok (3). Keby sme ju nasadili zvrchu, rana by bola veľmi veľká (ako na obrázku G). Tým by sa stratilo množstvo živín na vytvorenie závalu, kalusu. Veľké konáre vopred pred definitívnym rezom odľahčíme dvojitým rezom (1,2). Tak nevznikne zaštiknutie rany (H).

Rana po reze pílkou ostane drsná a nasáva počas daždivých dní vlhkosť. Preto ju musíme žabkou, špeciálnym ostrým širokým a zahnutým záhradníckym nožom (obrázok 2), zahladiť.

Ranu potom zatrieme plochou, najlepšie plastovou alebo drevenou, špachtľou krycím náterom (3). Najlepší je štepársky vosk, proti zasychaniu je náhradou aj náter vodou riediteľnou farbou svetlejšieho odtieňa. Na tmavší odtieň primiešame prášok z dreveného uhlia.

SkryťVypnúť reklamu

Ihličnaté stromy si liečia otvorené rany vylučovaním živice smrekovej, ktorá je aj hlavnou zložkou štepárskeho vosku. Väčšie množstvo vosku si môžeme pripraviť z 500g smrekovej živice, 250g včelieho vosku, 150g kolofónie, 50g ľanového oleja (alebo baranieho loja) a po rozvarení pridaním 50g teplého 96 % liehu. Tým sa bude dať vosk natierať aj za studena. Vosk vydrží na strome asi rok, pridaním lanolínu sa trvanlivosť neobmedzene zvýši.

ŠTEFAN CHLEBÍK

Kresby – autor

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 450
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 225
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 136
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 826
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 463
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 160
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 922
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 162
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu