Imunitný systém pracuje v každej sekunde nášho života. Rozlišuje, čo je v našom tele vlastné a čo cudzie, likviduje nielen vírusy, huby, plesne, parazity, ale aj vlastné poškodené a nefunkčné bunky. Ak máme dobrú náladu, funguje lepšie. ILUSTRAČNÉ FOTO- ARCHÍV SME
Jeseň je obdobie, keď teploty začínajú prudko klesať a nastáva čas nekonečných prechladnutí a chrípok. Prečo je niekto odolný a iného skolí každá viróza? To je tajomstvo, ktoré sa dnes pokúsime odhaliť.
Možno je to v imunite
Ak vás položí každý vírus, ktorý preletí okolo, ak aj liečba obyčajnej nádchy trvá viac ako týždeň, treba sa pozrieť, či sa v našom tele niečo "nepokazilo".
"O tom, či ochorieme, prípadne ako rýchlo sa z choroby vyliečime, rozhoduje imunitný systém. Ak funguje, armáda špeciálnych buniek si vie poradiť s útočiacimi baktériami, vírusmi, hubami aj parazitmi. Ak nie, odležíme si to," hovorí MUDr. Martin Hrubiško, primár imuno-alergologického oddelenia nemocnice v bratislavských Podunajských Biskupiciach.
Kedy treba ísť k imunológovi?
Ak sa niektoré ochorenie zopakuje počas roka päť- alebo viackrát za sebou, po nádche príde zápal priedušiek, pľúc či angína a zase ďalšia a ďalšia viróza, choroby sa kumulujú a vyžadujú opakovanú liečbu antibiotikami, mali by sme navštíviť odborníka - imunológa.
Ten na základe vyšetrenia rozhodne o vhodnej liečbe, môže ísť o cielenú liečbu na zvýšenie obranyschopnosti. Lekár vám môže naordinovať niekoľkomesačnú imunizačnú kúru vo forme tabliet, inou možnosťou je takzvaná autovakcína, ktorá je pripravená pre konkrétneho pacienta na základe výteru z nosa alebo hrdla. Je vhodná predovšetkým pre tých, ktorí trpia opakovanými zápalmi horných dýchacích ciest a stredného ucha.
Ako si poradíme sami?
Našu odolnosť ovplyvní aj to, ako žijeme, čo jeme, ako jeme. Dokonca aj to, v akom stave máme črevá, čo málokto vie. Ako môžu súvisieť črevné baktérie a obranyschopnosť proti nádche, kašľu a chrípke?
"Črevo je najväčší imunologický orgán a cez svoj dômyselný spoločný slizničný systém komunikuje aj so sliznicou v dýchacích cestách," hovorí výskumný pracovník RNDr. Marián Bukovský z Farmaceutickej fakulty UK v Bratislave.
Takmer 85 percent imunitných buniek nášho organizmu sa nachádza v gastrointestinálnom trakte. Ten má svoju dôležitosť ako "strážca" pri obranných reakciách organizmu. Imunológovia sa dnes snažia bližšie pochopiť, čo sa deje v čreve počas infekcie alebo alergickej reakcie.
Užitočné baktérie
Črevo sa dokonca považuje za náš "druhý mozog", má svoju vlastnú "inteligenciu", ktorá je čiastočne nezávislá od mozgu. Vyprodukuje až dvadsať neurovysielačov, čo sú molekuly, ktoré sa zúčastňujú na prenášaní signálov medzi bunkami.
"Prostredníctvom probiotík, užitočných baktérií teda môžeme predchádzať aj niektorým ochoreniam, skrátiť čas ich trvania alebo ich aspoň zmierniť. Ide najmä o choroby, ktoré sú spojené s črevnými infekciami, ale sú popísané aj štúdie o ochrannom účinku probiotík pred infekciami respiračného systému," hovorí RNDr.Bukovský.
Jeden jediný recept, ako si posilniť imunitný systém, neexistuje, dobré rady však áno. V dnešnej prílohe vám ponúkame zopár z nich.