FOTO
Vyspite sa dosýta
Imunitný systém potrebuje na správne fungovanie minimálne štyri až päť hodín spánku denne. Už po jednej prehýrenej noci sa obranyschopnosť organizmu zredukuje na polovicu. Určite by ste sa nemali vzdávať spánku v prospech nočných reality šou, opakovaný spánkový deficit oslabuje náš imunitný systém aj našu pozornosť, o kruhoch pod očami ani nehovoriac.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Nedotýkajte sa tváre
Vírusy na nás striehnu všade: na kľučkách dvier, telefónnych slúchadlách, kopírovacích prístrojoch, klávesniciach aj pri bežnom podávaní rúk pri stretnutí. Každý človek si celkom podvedome niekoľkokrát denne siahne na nos alebo oči, a tak si vírus zanesie priamo tam, kde sa mu najlepšie darí.
Nezabúdajte na časté umývanie rúk, zistilo sa, že ľudí, ktorí si umývajú ruky päťkrát denne, postihne o 45 percent menej vírusov ako tých, ktorí si ruky umývajú menej často.
Neprejedajte sa
V mnohých domácnostiach stále pretrváva názor, že keď je vonku zima, treba sa posilniť dobrým a najmä mastným jedlom, odôvodňujú to tým, že keď je zima, telo spáli viac energie. Nie je to pravda. Termoregulačný systém tela spotrebuje v zime rovnaké množstvo kilojoulov ako v lete.
Každý deň vitamíny
Denne by sme si mali dožičiť päť porcií čerstvého ovocia alebo zeleniny. Jesť zdravo nemusí byť nákladné, bežné ovocie a zelenina sa dajú kúpiť za slušnú cenu. Nie každý však zje odporúčané množstvo zeleniny a ovocia, sú ľudia, ktorí by do seba nedostali zeleninový šalát ani za nič. V takom prípade je vhodné v predchrípkovom období siahnuť aj po vitamínoch a potravinových doplnkoch.
Otužujte sa
Kto sa otužuje roky, chodí do sauny a na plaváreň celý rok, vie, že vírusy si na ňom nezgustnú. Jogínka Jana Benková z Bratislavy si napríklad každý deň napustí studenú vodu a na pár minút sa do nej ponorí. Už 15 rokov nebola chorá. Samozrejme, nemusíte sa kúpať práve v ľadovej vode, stačí ak si zvyknete na striedavú sprchu.
Hýbte sa
Šport a pohyb sú zaručenými pomocníkmi vášho imunitného systému. Veľmi ho však oslabujú prechody z tepla do zimy a naopak. Napríklad, keď časť tréningu cvičíte v miestnosti a potom pokračujete vonku. Vyberte si športy, pri ktorých sa nemusíte presúvať do prostredia s odlišnou teplotou. Dávajte veľký pozor aj na to, aby ste sa hneď po tréningu prezliekli do suchých šiat a nikdy nechoďte von s mokrými vlasmi.
Veľa pite
Aby sliznice vydržali odolávať bacilom, musia byť neustále vlhké. A to dosiahnete len pitím minimálne dvoch litrov tekutín denne. Dbajte na ich dostatočný prísun aj v chladnejších mesiacoch. Väčšina ľudí totiž pije veľmi málo, lebo im v zime chýba pocit smädu.
Nezrážajte hneď každú horúčku
Horúčka je súčasťou boja organizmu proti pôvodcom infekcie a podporuje vylučovanie toxických látok. Ihneď naordinovať liek na zrazenie teploty teda nie je správne. Telo sa totiž prestane samo brániť proti infekcii. Zvýšená telesná teplota nie je choroba, ale príznak, že sa v našom tele niečo deje. S lekárom sa určite poraďte, ak zostáva teplota zvýšená nad nad 38°Celzia dlhšie ako 48 hodín, alebo ak vystúpi nad 40°Celzia.
V niektorých prípadoch je nevyhnutné horúčku okamžite znižovať. Ide najmä o ľudí s ochorením srdca a ciev, v prvých troch mesiacoch tehotenstva môže prudký výkyv teploty spôsobiť poškodenie plodu. Dlhotrvajúce vysoké horúčky môžu zapríčiniť dehydratáciu a poškodenie mozgu.
Jedzte prírodné antibiotiká
Najlepším prírodným antibiotikom je cesnak, ktorý má protizápalové, rozpúšťacie, antibiotické, protiplesňové a imunostimulačné účinky. Cesnaková šťava dokáže zabíjať či spomaliť množenie viac ako 20 druhov baktérií a 60 druhov plesní.
Náš tip: Ráno si nasekajte nadrobno strúčik cesnaku, dajte na lyžičku, zalejte troškou medu a prehltnite bez hryzenia. Takto ho zjedia aj malé deti a vyhnete sa cesnakovému dychu.
Ak užívate antibiotiká, dožičte si hojne živý jogurt s vysokým obsahom baktérií Lactobacillum acidophilus a Bifidobacterium bifidus, vhodné je aj acidofilné mlieko, bryndza, kefírové mlieko či mlieka doplnené o probiotické kultúry.
Po dlhšie trvajúcej alebo opakovanej liečbe antibiotikami je však dobré siahnuť po probiotikách z lekárne.
Probiotiká z lekárne
Probiotiká by sme mali užívať pravidelne, najlepšie denne. Určite by sme ich mali začať užívať už vopred, ak vieme, že budeme vystavení stresu, napríklad pri zvýšenej fyzickej alebo duševnej záťaži. Ak je na tom naša imunita zle, vtedy acidko či jogurty nestačia. Mnohé mikroorganizmy totiž neprežijú trasport z úst do črevného traktu, je preto dobré, ak sa tam dostanú v ochrannej vrstve, ktorá sa rozpúšťa až v črevnom trakte, teda vo forme tabletiek. V jednej pilulke človek zhltne milióny užitočných baktérií. Ak sa rozhodnete pre ich nákup, hľadajte prípravky, ktoré obsahujú baktérie ako Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus gasseri, Bifidobacterium bifidum, Bifidobacterium longum a niektoré ďalšie.
Prípravky sú vo forme tabletiek, prášku, šumivých tabliet či sirupov pre deti. Mesačná kúra vás vyjde od 100 do 450 korún.
Rady babičiek, ktoré stále platia
- na boľavé hrdlo nepotrebujete drahé pastilky z lekárne, najlepší je slaný roztok, ktorým kloktáme
- pri potení je ideálny teplý lipový čaj, na žalúdočné problémy pri chrípke pomôže feniklový čaj alebo čaj z rasce a anízu
- dráždenie ku kašľu zmierňuje aj zavarená cibuľa s cukrom, cukor s pokrájanou cibuľou zvaríme na hustú zmes, ktorú užívame po lyžičkách.
- pri chrípke a zápale priedušiek pomáha med, ktorý po hltoch pijeme v horúcom čaji z fenikla alebo tymianu a šalvie
- uvarte si čaj proti nachladnutiu: kúpte si zázvorový koreň, pol čajovej lyžičky nastrúhaného zázvoru zalejte v hrnčeku vriacou vodou, prikryte a nechajte 10-15 minút spariť, sceďte a oslaďte medom, pite horúce alebo studené. (uj)