FOTO - ARCHÍV SME
Príde to ako smršť v tom najnevhodnejšom období. Akné postihuje až 80 percent chlapcov a dievčat v najcitlivejšom veku. Iba zanedbateľné percento nemá žiadnu formu akné. Ľahká forma postihuje 20 percent mladých, zvyšok zápasí s rozvinutejšou formou akné. U dievčat sa začína už okolo 10. roku, u chlapcov okolo 12-13 rokov a trvá do 20.-30. roku života. Jeho forma je veľmi individuálna a nedá sa predvídať.
Ak sa však s ťažkým akné pasovali rodičia, je viac ako isté, že to zdedia aj ich potomkovia.
Vyrážky poznačia aj dušu
"Aj keď akné nepredstavuje závažné ohrozenie zdravia, jeho stredne ťažká a ťažká forma môže viesť k vážnym psychologickým problémom a k trvalému zjazveniu. Prejavy akné na tvári a rukách spôsobujú, že každé stretnutie s okolím je konfrontačné, znamená strach z odmietnutia a pozorovanie reakcií okolia. Mladému človeku sa zdá, že nič nie je dôležitejšie, ako jeho neriešiteľný problém s kožou," hovorí psychologička Zlatica Bartíková.
Zanedbanie potrebnej liečby vedie k nenapraviteľným zmenám na koži i psychike chorého s dlhotrvajúcimi komplexmi. Ísť takto na diskotéku či rande? To neexistuje.
Prečo to vlastne vzniká
"Medzi základné príčiny ochorenia patrí zvýšená tvorba hormónov androgénov v puberte u chlapcov, ako aj dievčat, a ich vplyvom sa tvorí viac mazu. V upchatom vlasovom puzdre sa hromadí maz a v ňom sa veľmi dobre darí baktérii Propionibakterium acnes. Tá zase vyvolá na koži vznik zapálených a hnisavých vyrážok. Výsledkom je akné," hovorí MUDr. Eva Rasochová, primárka Dermatologickej kliniky Fakultnej nemocnice v Bratislave.
Kedy vyhľadať odborníka?
Akné netreba zanedbať, dôležité je zachytiť ochorenie včas. Pri ľahkej forme, ak sa sem-tam objaví vyrážka, ktorá spontánne odoznie, stačí bežné kozmetické ošetrenie. Vtedy je šanca, že obdobie puberty a dospievania mladí zvládnu bez trvalých následkov. Ak ide o ťažšie a rozvinuté akné, treba zájsť za kožným lekárom. Medicína má dnes dostatok možností, ako akné liečiť a vyliečiť. Žiada sa však spolupráca a disciplína pacienta, inak terapeutický efekt nie je zaručený.
Liečba akné môže byť celková alebo miestna. Závisí od rozsahu ochorenia a od toho, ktoré prejavy prevládajú. Ak prevládajú uhry, používajú sa iné prípravky, ak sa tvoria aj zapálené a hnisavé vyrážky, treba v liečbe použiť antibiotiká. Najúčinnejším liekom je prípravok, ktorý ovplyvňuje všetky príčiny vzniku akné, ordinovať ho môže iba kožný lekár.
Sebatrýznenie pred zrkadlom
Stále platí zásada: ruky preč od akné. Vyrážky by sa nikdy nemali drasticky vytláčať prstami či nechtami doma pred zrkadlom. Pri neodbornom zákroku sa môže vytlačiť len časť obsahu vyrážky a zvyšok tlakom vtisnúť hlbšie pod kožu, zápal sa môže ešte rozšíriť a mechanickým i neodborným vytláčaním sa podráždi aj okolitá koža. Až 99 percent dievčat si v snahe zbaviť sa vyrážky nechtami likviduje povrchovú časť kože do takej miery, že sa vytvoria chrasty. "Ak si ju zoškrabujete, z pôvodnej nezahojenej chrasty sa vytvorí nová. Vzniká začarovaný kruh. Škody na pleti sú nesmierne, často desivé a nenapraviteľné. Pri čistení aknóznej pleti netreba ani experimentovať a skúšať zaručené techniky kamarátov," varuje kožná lekárka.
Čistenie patrí do rúk vzdelanej a skúsenej kozmetičky, ktorá vie ako aknóznu pleť ošetrovať. Pokožka aj po odbornom mechanickom čistení môže reagovať citlivo, preto treba voliť také prípravky, ktoré podráždenú pleť upokoja. Kožný lekár vám môže odporučiť aj make-up, ktorý obsahuje liečivé aj upokojujúce látky. Zatiaľ však neexistuje žiadny make-up, ktorý by zakryl zjazvenú tvár na sto percent.