SME

Vyliečte sa sami: bez lekára a bez receptu

Samoliečenie má čosi do seba: návšteva lekárne nezaberie toľko času ako cesta do ordinácie, netreba sa dopredu objednávať a čakať, lekárne majú otvorené dlhšie. Bežnú virózu zvládneme aj sami. Lenže aj tu môže nastať dilema. Čo si vybrať?

Tabletky, dražé, čípky, sirupy, kvapky, spreje, masti, gély, krémy, náplasti. To všetko nám môže uľahčiť bolesť, ale aj uškodiť, ak ich nesprávne užívame, či svojvoľne kombinujeme. Ilustračné foto - archív SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Na jeseň a v zime vrcholí propagácia liekov na kašeľ a nádchu. Je čím ďalej tým ťažšie sa orientovať, niekto je odolný proti reklame, siahne po osvedčenom acylpyríne či paralene a k tomu čaj s citrónom, iný neváha dať tisícku za najnovšie prípravky.

Ako sa v tom vyznať?

"Spýtajte sa svojho lekárnika." To radí každá reklama propagujúca lieky či výživové doplnky. Lenže lekárnik vám môže vymenovať desať názvov aj s cenami. Vedieť sa správne rozhodnúť, keď máte za chrbtom desať nervóznych ľudí, to sú nervy. Mnohí to skúšajú aj inak.

SkryťVypnúť reklamu

Tým, ktorí sa v záplave voľnopredajných analgetík, antipyretík, expektorancií či antitusík nevyznajú, je určený novodobý domáci lekár - na internete. Existuje veľa serióznych serverov, kde vám dobre poradia, na internete však nájdete aj testy svojho zdravotného stavu, kde vám počítač do troch minút vyhodí na displeji nielen diagnózu, ale aj poradie, akými prostriedkami neduh liečiť.

A tak si ordinujeme sami

Lenže tu nastáva problém samoliečenia, nad ktorým lekári varovne dvíhajú prst. "Každý, kto užíva pilulky, by mal poznať ich účinky, aby vedel, ktorým rizikám sa vystavuje. Acylpyríny, paraleny, brufeny berieme tak často, že si už nevšímame príbalové letáky, ordinujeme si ich, aj keď to pre nás môže znamenať vážne zdravotné riziko. "Ľudia si tiež niekedy ubližujú tým, že kombinujú lieky, ktoré sa kombinovať nesmú," hovorí lekárka MUDr. Jana Somorová. Ľudia nevedia, že mnohé lieky sú už skombinované a tiež, že by mali užívať len jeden z nich. Pri vyšších dávkach paralenu hrozia problémy s pečeňou, kyselina acetylsalicylová môže spôsobiť vnútorné krvácanie a tráviace problémy.

SkryťVypnúť reklamu

"Nedávno som bola na návšteve u vysokoškolsky vzdelanej mamičky, ktorá liečila desaťročného syna z horúčky a silnej nádchy, na tácke mu niesla horúci čaj, paralen, acylpyrín a ružový sirup s obsahom brufenu. Pritom, ide o lieky s takmer rovnakým účinkom, líšia sa však účinné látky. Pri takejto kombinácii hrozí, že sa mierne priotrávime," hovorí lekárnička RNDr. Alena Bučková.

Riziká liekov

Každé liečivo, ktoré je účinné, môže byť za určitých podmienok rizikové, a to aj pri správnom užívaní. Ide o to, či je príslušný liek vhodný pre konkrétneho pacienta, užívaný v odporúčaných dávkach a po dobu určenú výrobcom. Neexistuje neškodný liek. Aj niektoré zdanlivo bezpečné lieky, napríklad antipyretiká, analgetiká či aj vitamíny, môžu mať nebezpečné nežiaduce účinky, ak ich užíva tehotná žena, dojčiaca matka, malé dieťa, alergik či astmatik, diabetik, kardiak, pacient s vysokým vnútroočným tlakom alebo závažnejším ochorením žalúdka, pečene či obličiek. Určité lieky nemožno používať súčasne, iné sa neznášajú s určitým typom potravín a nápojov, aj vzájomné kombinácie niektorých liekov sú nebezpečné.

SkryťVypnúť reklamu

Prípravky s rôznymi názvami majú niekedy rovnaké alebo podobné zloženie, pri ich súčasnom používaní sa môžete predávkovať.

V dnešnej prílohe ukážeme na najčastejšie chyby, ktoré robíme pri samoliečení.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. V podzemí sa skrýva poklad nezmenený už 182 rokov
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  4. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  6. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  1. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  2. Kondičný tréner: Motivácia na zmenu nestačí
  3. Najlepšia dovolenka s deťmi pri mori: Kam letieť z Košíc?
  4. Na koho myslíš, keď si pripínaš narcis?
  5. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu
  6. Na Marka oharka do jarka
  7. Najlepšie okamihy svojho života zachytené s HONOR 400 Lite
  8. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  1. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 19 082
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 9 817
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 9 046
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 372
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 908
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 3 194
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 2 835
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 2 456
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu