SME

Lieky, kvapky, pastilky na virózy? Čo si vybrať?

Kvapky do nosa, sirupy proti kašľu, sirupy na vykašliavanie, lieky proti nachladnutiu, proti horúčke, pastilky a spreje na boľavé hrdlo dostanete v drvivej väčšine bez predpisu.

FOTO

Je ich však toľko, že sa v nich už ťažko zorientovať. Ktorý si vybrať, čo obsahujú, ktorý je len drahším ekvivalentom? Prečo jeden liek na virózu s rovnakou účinnou látkou stojí pár korún a druhý, podobný je trikrát drahší?

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Niektoré lieky sú totiž kombinované, v rôznych verziách obsahujú okrem základnej účinnej látky aj čosi navyše, je to ako šampón a kondicionér v jednom.

Kombinovaný liek na virózu obsahuje napríklad vitamín C, látky pre uľahčenie vykašliavania, látky proti bolesti v hrdle a k tomu kofeín proti únave. To isté platí aj pre sirupy proti kašľu, pastilky na boľavé hrdlo či kvapky do nosa. Len na vás záleží, či sa rozhodnete pre osvedčenú klasiku alebo najrôznejšie kombinované prípravky na virózy.

SkryťVypnúť reklamu

Pozor, každý liek sa nehodí pre každého, preto treba pozorne čítať príbalové letáky a poradiť sa s lekárnikom. Prinášame stručný prehľad liekov, ich najčastejších nežiaducich účinkov, ktoré by sme mali poznať.

1. Lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (Acylpyrín, Aspirin, Anopyrin, Superpyrin)

tlmia bolesti rôzneho pôvodu, znižujú horúčku existujú aj v rôznych kombináciách s kofeínom a vitamínom C (Acylcoffin, Acifein, Alka-Seltzer, Aspirin-C, Influcid) tieto lieky si "neordinujte", ak máte žalúdočné vredy, zápalové črevné ochorenie či krvácavé stavy nesmú sa podávať deťom mladším ako 12 rokov nemajú ho užívať ženy v posledných troch mesiacoch tehotenstva bez konzultácie s lekárom by mala samoliečba trvať len týždeň minimálny interval medzi jednotlivými dávkami je 4 hodiny. 2. Lieky s obsahom  paracetamolu (Paralen, Medipyrin, Paracetamol, Panadol)

SkryťVypnúť reklamu

pôsobia proti bolestiam malej až strednej intenzity, znižujú horúčku sú porovnateľné s účinnosťou kyseliny acetylsalicylovej, ale nemajú protizápalový účinok nepoškodzujú žalúdočnú sliznicu a neovplyvňujú krvnú zrážanlivosť nesmú sa používať pri precitlivenosti na paracetamol a akútnom zápale pečene nie sú vhodné v prvých troch mesiacoch tehotenstva existujú aj v kombinácii s kofeínom, fenylefrínom a inými látky (Panadol extra, Coldrex, Grippostad C, Fervex, Ataralgin, Paralen plus) Kedy si vybrať kombinované lieky?

Prípravky Coldrex, Fervex, Grippostad C, Paralen plus sa používajú na odstránenie príznakov chrípky a prechladnutia sprevádzaných horúčkou, nádchou, kašľom, prípadne bolesťami hlavy či kĺbov. Pozor: nesmú sa kombinovať súčasne s inými liekmi obsahujúcimi paracetamol.

SkryťVypnúť reklamu

3. Lieky s ibuprofenom (Ibalgin, Brufen)

používajú sa najmä pri akútnych a chronických zápalových alebo degeneratívnych ochoreniach kĺbov a chrbtice možno ich používať aj v kombinácii s pseudoefedrínom, ak máme príznaky chrípky (Nurofen, Nurofen Stopgrip, Modafen), pseudoefedrín totiž uvoľňuje upchatý nos nesmú sa používať pri žalúdočných vredoch, pri zápalových ochoreniach hrubého čreva neordinujte ich deťom mladším ako tri mesiace nemali by ich brať ženy v posledných troch mesiacoch tehotenstva. Ako si vybrať správne lieky pri viróze či bolesti

deti mladšie ako 12 rokov by mali dostať prednostne liek, ktorý obsahuje paracetamol alebo ibuprofén (teda určite nie acylpyrín či iný liek s obsahom kyseliny salicylovej ) tehotné ženy by si mali vybrať paracetamol, ale nie v prvých troch mesiacoch lieky s obsahom kyseliny salicylovej zase nie sú vhodné v poslednom trimestri ľudia, ktorí majú vredovú choroby žalúdka, by mali voliť paracetamol chorým s astmou a alergiou tiež prednostne podávať paracetamol ak máte problémy s pečeňou, prednostne užívajte lieky s kyselinou salicylovou chorí s poruchou funkcie obličiek by mali užívať analgetiká len krátkodobo. Máte bolesti v hrdle?

SkryťVypnúť reklamu

Vhodný je sprej Jox, Bioparox alebo Orofar, pomáha kloktanie Florsalminom, Tantum Verde, Stopanginom.

Môžete si vybrať aj pastilky na cmúľanie Strepsils, Coldrex, Septisan, Septolette, Neoangin či Pantenol.

Ak nechcete míňať za stokorunové pastilky, môžete kloktať odvarom zo šalvie, ale úplne stačí aj slaná voda.

Pomáha aj obklad podľa Priessnitza - uterák namočte do studenej vody, vyžmýkajte, priložte na krk, obaľte igelitom a navrch dajte ešte suchý uterák. Nechajte pôsobiť 20 až 30 minút.

Urobte si poriado v domácej lekárničke

priebežne kontrolujte všetky nevyužívané lieky sledujte dobu exspirácie, je vyznačená na každom lieku či masti nekompromisne vyhoďte staré lieky to platí aj pre rôzne masti a krémy lieky po exspirácii môžu byť nebezpečné, niektoré látky v nich sa môžu meniť na toxické Ak si sami ordinujete lieky, mali by ste vedieť

SkryťVypnúť reklamu

pacient na seba berie plnú zodpovednost' za svoje liečenie vždy si pozorne prečítajte písomnú informáciu obdobie, počas ktorého sa môžete liečit' sami, sa môže líšit' podl'a okolností, ale spravidla by nemalo byt' dlhšie ako tri až sedem dní u dospelých by užívanie voľnopredajných liekov nemalo bez konzultácie s lekárom trvať dlšie ako sedem až desať dní u detí by nemalo trvať "samoliečenie" dlhšie ako tri až päť dní (!) rešpektujte informácie na príbalovom letáku, najmä spôsob užívania - či pred jedlom, alebo po jedle dbajte na upozornenia, že niektoré lieky nemôžete kombinovať, na letáku sú vždy podrobne vymenované ľudia si často ordinujú aj lieky, ktoré im zostali z rôznych príčin ak ide o lieky na predpis, hrozí, že im skôr uškodia, ako pomôžu v žiadnom prípade by si nemali sami ordinovať antibiotiká.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 417
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 091
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 030
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 755
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 085
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 925
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 600
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu