Berlín 25. novembra (TASR) - Chronický hluk podporuje riziko vzniku srdcového infarktu, tvrdí najnovšia štúdia berlínskej kliniky Charité. Všeobecný, napríklad pouličný hluk zvyšuje riziko infarktu u mužov o 50 percent a u žien dokonca o 200 percent. Čiastkové výsledky tejto štúdie zverejnila berlínska klinika už v minulom roku, avšak odborný časopis European Heart Journal teraz zverejnil kompletný výskum.
Tejto štúdie, ktorá sa spracovávala od roku 1998 do roku 2001, sa zúčastnilo 4000 pacientov z 32 berlínskych nemocníc. Polovica z účastníkov boli pacienti, ktorí predtým prekonali akútny srdcový infarkt. Muži, ktorí tvorili asi 75 percent skúmaných pacientov, mali priemerný vek 56 rokov, ženy 58 rokov. Podľa údajov kliniky Charité je tento výskum svetovo najväčšou štúdiou tohto javu.
Ako možné vysvetlenie pre súvislosť medzi hlukom a srdcovým infarktom, výskumníci uvádzajú stresové faktory. Hluk môže spôsobiť stresovú reakciu ľudského tela, ktoré potom produkuje vyššie množstvo adrenalínu, čo ďalej môže spôsobiť stúpanie krvného tlaku. Fajčenie alebo časová tieseň by ďalej mohli pôsobiť ako ďalšie faktory, ktoré zvyšujú individuálne riziko srdcového infarktu.
Podľa spomínanej štúdie aj hluk na pracovisku u mužov zvýšil riziko srdcového infarktu o 30 percent. Výskumníci z kliniky Charité preto odporúčajú znížiť v súčasnosti povolenú hranicu hluku z 85 na 65 až 75 decibelov.