![]() Každá druhá žena zažije aspoň raz za život infekciu močových ciest, každá piata má smolu, že sa infekcia bude opakovať. Najjednoduchšou vecou, ktorú môžete každý deň urobiť, je neustále piť, piť piť - aspoň tri litre tekutín za deň. Zaneprázdnení muži a ženy by si mali do mobilu naprogramovať zvonenie, že je čas na šálku čaju. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME |
Infekcie močových ciest sú u žien druhou najčastejšou príčinou absencie v práci. Aj keď ide o typicky ženskú chorobu, týka sa aj mužov.Kto to raz zažil, netreba mu to popisovať. Kto to zažíva opakovane, má pocity beznádeje, zúfalstva a bezmocnosti, že sa toho už nikdy nezbaví.
Majú to ženy, muži aj deti, niekto sa z toho vylieči ihneď, niekoho sa infekcie držia úporne celé roky aj desaťročia.
35-ročná Elena: "Začalo sa to obyčajným prechladnutím. Keď som mala 14, v zime som poriadne prechladla a prvý raz som dostala zápal močového mechúra. Keď som išla na záchod, tak to bolelo, akoby ma nožom bodali. Vyše troch rokov som brala antibiotiká a vždy, keď mi ich lekár vysadil, sa zápal okamžite vrátil. Absolvovala som všetky možné nepríjemné vyšetrenia, problémy sa objavujú znova a znova. Dnes som zúfalá, skúšam bylinky, homeopatiu, liečiteľov, akupunktúru, zatiaľ mi nič nepomohlo."
Každá piata žena má smolu
Po respiračných chorobách sú infekcie močových ciest druhé najčastejšie. Urológ špecialista MUDr. Ivan Kolombo tvrdí, že podľa niektorých štatistík sú ešte častejšie ako nádcha. "Je to závažný problém. Každá druhá žena zažije aspoň raz za život infekciu močových ciest, každá piata má smolu, že sa infekcia bude opakovať. Ochorenie sa, žiaľ, u žien stále drží na prvých priečkach počtu návštev lekára," hovorí.
Kde je príčina?
V 90 percentách prípadov zápal spôsobujú baktérie E. Coli, ktoré žijú v hrubom čreve a na koži v okolí konečníka. Ak sa dostanú cez pošvu do močovej rúry, môžu vyvolať infekciu močového mechúra. Baktérie dráždia steny mechúra a vyvolávajú zápal sliznice. Je to akoby sa spálila koža od slnka. "Bolí to, páli, reže. Ak infekciu dolných močových ciest neliečime, môže prejsť do chronickej fázy a spôsobovať vážne zdravotné komplikácie, napríklad zápal obličiek," varuje urológ MUDr. Pavol Lepieš.
Liečba je možná niekoľkými spôsobmi. Najčastejšie sa stále používajú antibiotiká. Paradoxom však je, že ich užívanie likviduje okrem zlých baktérií aj užitočné mikroorganizmy, napríklad lactobacily. Tak sa naruší krehká rovnováha mikroorganizmov v organizme a umožní sa premnoženie baktérií a kvasiniek. Tie sa potom ľahko dostanú do močovej trubice, močového mechúra, obličiek a prepuká infekčný cyklus. V mnohých prípadoch donekonečna.
Ako preseknúť tento začarovaný kruh?
Lekári sa čoraz častejšie prikláňajú aj k tzv. alternatívnej liečbe pomocou šetrnejších liečebných postupov rastlinnými prípravkami. Priznávajú tiež, že mnohokrát nemajú čas porozprávať sa s pacientom a prísť na to, čo spôsobuje neustále opakovanie infekcií. Často môže ísť aj o banalitu.
V dnešnej prílohe poradíme, ako bojovať s jednou z najčastejších infekcií, ktoré sužujú ženy, ale aj mužov.