Pred koncom roka sa všetko zrýchľuje. Potrebujeme toho stihnúť viac a rýchlejšie. V škole písomky, skúšky, v robote termíny, k tomu nákupy a zháňanie. Každý deň byť kreatívny, energický, dynamický, flexibilný. Ako to zvládnuť?
Vyrieši to energia v plechovke?
Ranný "rozjazd" uľahčí šálka silnej kávy. Na malú 'depku' je ideálna tabuľka dobrej čokolády. Pred skúškou, písomkami, náročným rokovaním či dlhou jazdou pomôžu vraj energetické nápoje.
Pôvodne boli určené pre atlétov a rekonvalescentov, dnes sú módnym trendom, najmä medzi mladými ľuďmi a workoholikmi, ktorí energiu v plechovke používajú na zahnanie únavy, lepšiu náladu i pamäť.
Reklamné spoty na energy drinky sľubujú rýchlo využiteľnú energiu na niekoľko hodín, k tomu schopnosť koncentrácie, super výkon, vitalitu a niektoré dokonca zvýšenú potenciu. Okrem kofeínu obsahujú celý rad látok s povzbudzujúcim účinkom, ktoré sú vraj veľmi zdravé, lebo obsahujú množstvo prírodných látok ako guarana, L-carnitin, schizandra, lecitín či taurín. Čo sú to vlastne za látky? Pijú ich aj deti.
Nemôžu nám uškodiť?
Názory odborníkov na ne sú rozličné. Vedci už napríklad dokázali, že energetické nápoje pomáhajú tlmiť vedľajšie príznaky chemoterapie. Ak ľudia chorí na rakovinu pijú energetické nápoje obsahujúce L-karnitín, pomáha im to znižovať silnú únavu, ktorú spôsobuje chemoterapia. Lekári všeobecne však také drinky neschvaľujú.
"Hoci nejde o návykové látky v pravom slova zmysle, isté zdravotné obmedzenia tu sú. Človek do seba pravidelne dostáva látku, ktorá ho stimuluje. Akonáhle jej konzumáciu vynechá, začne byť nervózny a unavený.
Ak si dáte jednu plechovku, ktorá obsahuje asi sedem kociek cukru, stúpne vám hladina krvného cukru a získate pocit, že by ste toho zvládli ešte omnoho viac. Keď však cukor v krvi klesne na pôvodnú úroveň, nasleduje ešte väčšia únava a vyčerpanie, po odoznení účinkov sa väčšinou cítime horšie ako predtým," hovorí internista MUDr. Peter Jurek.
Najmä dievčatá, ktoré držia rôzne diéty, aby boli štíhle, by si mali uvedomiť, koľko cukru obsahujú. Týmito nápojmi dostávajú do seba ľudia často iba hluché kalórie.
Výťažok z marihuany?
Niektoré z najnovších energetických nápojov obsahujú aj extrakt semena konopy siatej Cannabis sativa, ktoré má stimulovať mozgovú činnosť. RNDr. Petr Fořt, známy odborník na výživu, ktorý bol v Česku odborným konzultantom pri finalizácii jedného z energy drinkov, tvrdí, že semeno konopy siatej neobsahuje kannabinol, teda ľahkú drogu, ktorá je všeobecne považovaná za návykovú.
"Mozgové nutrienty sú nenávykové stimulanty novej generácie, ktoré pôsobia na nervovú sústavu. Tým sa zásadne líšia od návykových drog a psychofarmák. Sú to legálne a zdravotne bezpečné prostriedky," tvrdí.
Predávkovanie kofeínom
Istou hrozbou by však mohlo byť predávkovanie kofeínom, energy drinky sú veľmi sladké, tak ich s chuťou vypijete aj niekoľko.
Veľké dávky kofeínu v energy drinkoch nerobia dobre ani žalúdku.
Mnohí výrobcovia na obaloch výrobkov síce odporúčajú vypiť maximálne dve plechovky, písmenká sú však také drobulinké, že ich ľahko prehliadneme tak isto ako miniatúrne upozornenie - nemiešať s alkoholom.
Ak sa tak stane, v lepšom prípade si z takejto kombinácie odnesiete bolesti hlavy, následky však môžu byť i omnoho horšie. Kombinácia kofeínu, guarany a alkoholu môže privodiť okrem poriadneho bolenia hlavy i vyšší krvný tlak, alebo dokonca srdcovú arytmiu.
Vo Švédsku a v Írsku už vyšetrovali prípady smrti mladých ľudí, ktorých príčinou bolo pravdepodobne predávkovanie sa energetickými nápojmi. V Dánsku a vo Francúzsku sa Red bull dokonca považuje za liečivo a možno ho kúpiť len v lekárňach.