Čo sa s nami deje, keď je vonku veľká zima? Prečo muži vydržia viac, prečo nám naskakuje husia koža? O tom všetkom rozhoduje náš mozog.
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Muži lepšie znášajú zimu. Za to, že ženám býva chladno skôr ako mužom, je zodpovedné zloženie tela. FOTO - ARCHÍV SME
Keď sa oblečieme príliš naľahko a zdržiavame sa dlho v chlade, musí sa náš mozgový prívesok, ktorý pracuje aj ako akýsi biologický termostat v mozgu, dať do práce a vyrobiť vnútorné teplo, aby telesná teplota neklesla pod normálne hodnoty.
Informácie o tom, či je vonku zima a či teplo, dostáva mozgový prívesok od tepelných receptorov, ktoré sú v koži. Na vnímanie chladu máme desaťkrát viac receptorov ako na vnímanie tepla. Tam, kde by pôsobenie chladu mohlo byť životu nebezpečné, teda na trupe, prsiach a hlave, máme až do dvanástich tzv. chladových bodov na štvorcový centimeter kože, na rukách a nohách je to podstatne menej. Aj preto nám studená voda pri umývaní rúk menej prekáža ako studená sprcha na celé telo.
Keď už zima telo skutočne ohrozuje, urobí organizmus rázne opatrenia. Privedie do pohybu kostrové svalstvo a človek začne drkotať zubami. Rytmické chvenie svalov vyrába vnútorné teplo. Trasenie vzniká automaticky, dôkazom toho je, že postihne človeka rovnako v bezvedomí ako aj zdravého. Iným opatrením tela proti zime je husia koža. Drobné hladké svaly v koži sa mechanicky stiahnu a vztýčia chĺpky, ktoré na nej rastú. Vegetatívny nervový systém dostáva súčasne rozkaz zúžiť krvné vlásočnice. Na povrch tela sa dostane menej krvi, ktorá má odovzdať teplo, a menej ochladenej sa vracia. Tak si telo chráni teplo pre vnútorné orgány. Keď ani tieto opatrenia nepomáhajú, z krvného obehu sa začnú vyraďovať končatiny, aby sa zachovalo teplo pre životne dôležité orgány. Preto máme také studené nohy a ruky.
Za to, že ženám býva chladno skôr ako mužom, je zodpovedné zloženie tela. Telo muža pozostáva priemerne zo 40 percent svalov a iba z 15 percent tuku. U žien je muskulatúra, čiže metabolicky aktívna masa tela, vyvinutá menej. Ženské telo sa skladá asi z 25 percent svalov a z rovnakého množstva tuku. Tuk môže teplo síce izolovať, ale nie vyrobiť. Túto malú "nespravodlivosť" prírody si predtým ženy vyrovnávali výraznou tukovou vrstvou, ktorá ich od chladu izolovala, no dnes, keď dbajú, aby boli štíhle, nemá ich čo chrániť, iba ak kožuch.
Ďalší dôvod, prečo ženy väčšmi pociťujú chlad, je, že v porovnaní s mužmi majú tenšiu kožu až o 15 percent. Ak hrozí strata tepla, krvné vlásočnice sa zúžia a koža je slabo prekrvená, a to nastáva skôr pri tenšej ako pri hrubšej koži. Žena má potom povrch tela o tri stupne chladnejší ako muž a väčší rozdiel ako u muža je aj medzi vnútrom tela a jeho povrchom.
Šport sa osvedčil v boji proti chladu, pretože silné svalstvo si vie rýchlo vyrobiť teplo. Pri pohybe na studenom vzduchu sa výdaj energie zvýši až o päť percent. Pri chôdzi na snehu vydáva telo tri razy viac energie ako pri chôdzi na suchom podklade.
Pozor na zradné zahrievanie alkoholom. Štamprlík pálenky síce otvára periférne krvné cievy a navodí chvíľkový pocit tepla, cez rozšírené cievy ho však odovzdá navonok veľa a o to rýchlejšie klesá vnútorná teplota. (uj, TS-FitServer)