SME

Prečo záchranka nestihla prísť do 15 minút?

Je vám zle a potrebujete súrnu pomoc. Voláte a tá nikde. Záchranka tu predsa musí byť do 15 minút. Čo ju zdržalo? Naozaj musí prísť do 15 minút?

FOTO - ARCHÍV SME

Naozaj je to len vina záchranárov, ak nedorazila včas? Ako to vidí MUDr. Viliam Dobiáš, lekár záchrannej služby?

"Treba upresniť, že v zákone o záchrannej službe je len údaj o povinnosti výjazdu do jednej minúty po tiesňovom volaní. Pätnásť minút ako limit na dojazd nemôže byť v zákone a ani nikde na svete nie je, pretože uviaznutie v zápche alebo defekt kolesa by na posádku uvalil trestné stíhanie. Nič však nebráni tomu, aby posádka záchrannej služby naozaj prišla v tomto limite, ak bude v dohľadnom čase na Slovensku všetko podľa zákona a nepôjde o vyslanie vzdialenejšej posádky, keď tá vaša blízka nebude voľná."

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Lekár s vyše dvadsaťročnými skúsenosťami však chce upozorniť na to, o čom sa málo vie a čo tiež môže zdržať príchod prvej pomoci.

"Menej sa hovorí o tom, ako by aj občania a miestne samosprávy mohli prispieť k skráteniu dojazdových časov a tým sa spolupodieľať na záchrane životov. Ľudia, ktorí volajú, často považujú každú otázku operátora za zbytočné zdržiavanie. Doplnenie detailov adresy však zaberie pri telefonickom hovore možno 30 sekúnd, ale záchranári vedia, že sú niekedy životne dôležité. Je to možno maličkosť, ale skúste sa niekedy pozrieť na svoje bydlisko očami cudzinca, ktorý k vám ide," radí MUDr. Dobiáš. (uj)

Čo všetko môže zdržať a oddialiť príjazd záchranky

Na zvončeku nie je meno vôbec, alebo je tam iné meno, ako použil volajúci.

SkryťVypnúť reklamu

Vchodové vstupné dvere sú zamknuté, nedajú sa otvoriť na diaľku a chorý nevládny človek je sám doma. Niektorí stáli zákazníci majú pripravený kľúč na zhodenie z okna v nejakom obale, stačí malé vrecko z umelej hmoty, aby sa nestratil v tráve, neostal visieť na strome pod oknom.

Vchody s viacerými schodišťami, kde záchranár len tipuje, či pôjde správne. Pravdepodobnosť správneho rozhodnutia je polovičná, ale zákony zlomyseľnosti hovoria, že správnu stranu si záchranári zvolia len v prípadoch, ktoré nie sú súrne.

Pod jedným číslom domu sa skrýva dvor s vchodmi A až M. Volajúcemu je samozrejmé, kam má ísť, ale záchranári netušia, kam sa obrátiť. Musia volať na operačné stredisko, aby pacienta prezvonili, nech doplní adresu a to stojí čas.

Číslo domu je zakryté stromom, kríkmi, kvetmi, takže z ulice nie je vidieť ani náhodou. Skúste sa vžiť do situácie záchranárov, ktorí majú zazvoniť o tretej nadránom na adrese s neexistujúcim číslom.

SkryťVypnúť reklamu

Myslite na to, že záchranári prichádzajú aj v noci a z auta potme sa nedajú lúštiť písmenká a číslice veľkosti menšej ako 15 cm.

Vchod od príjazdovej cesty nemá zvončeky pri vchode, lebo tie sú na odvrátenej strane domu. Sú dlhé domy, ktorých obídenie trvá dlhšie, ako ste ochotní čakať.

Pes je najlepší priateľ človeka, ale z pohľadu mnohých psov vždy nie. Skoro každý zo záchranárov už má skúsenosť s pohryzením. Ak nechcete zdržať príchod záchranárov do bytu, zavrite svojho miláčika do prázdnej izby.

Existujú dediny, ktoré už dávno nemajú len horný a dolný koniec, ale viac ulíc, pričom ani jedna z nich nemá meno.

Miestne samosprávy by mohli a obyvatelia by to mali vyžadovať pomenovať a viditeľne označiť ulice v sídlach, kde je viac ako jedna.

SkryťVypnúť reklamu

Čo ešte môžu urobiť volajúci? Každý môže prispieť k skráteniu dojazdového času. Najmä v menších mestečkách a dedinkách, v rodinných domoch rozsvieťte svetlá nad vchodom a v oknách do ulice. Po zotmení to veľmi pomôže aj na diaľku.

Ak máte auto na ulici alebo vo dvore, zapnite varovné osvetlenie, aby blikalo. Pošlite niekoho čakať na najbližšiu križovatku hlavnej cesty, ak nie sú ulice pomenované.

V bytových domoch si nad vchodové dvere dajte osvetlenie, kontrolujte si menovky na zvončekoch a dajte si spraviť diaľkové ovládanie dverí zo strany príjazdovej komunikácie.

Skontrolujte si, či je viditeľná tabuľka s názvom ulice, pred domom pozrite od cesty na číslo domu, skontrolujte si menovku na zvončeku, jeho funkčnosť, diaľkové otváranie vchodových dverí. Ak niečo nie je v poriadku, opravte alebo požiadajte správcu domu o nápravu. Sú to maličkosti, ale ide pri nich niekedy o život. Na zhromaždeniach občanov sa domáhajte mapy vášho sídla, názvov ulíc a popisných čísel domov.

SkryťVypnúť reklamu

FOTO - TASR

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 259
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 507
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 195
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 081
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 002
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 633
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 853
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 362
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu