FOTO
Zeler obsahuje veľa vitamínov, najmä vitamín C, vápnik a stopové prvky. Používa sa pri liečbe reumatizmu, pri poruchách trávenia a močového mechúra, posilňuje nervy, pomáha pri odvodňovaní, znižuje krvný tlak, čistí črevá, znižuje obsah cukru v krvi a v neposlednom rade posilňuje mužskú potenciu. Ak vám prekáža výrazná, ostrá chuť čerstvého zeleru, môžete siahnuť aj po jeho sterilizovanej podobe, ktorá je vhodná do rôznych miešaných zeleninových, ale aj ovocných šalátov.
Náš tip:
Zeler zapečený so syrovou omáčkou
Potrebujete čerstvý alebo sterilizovaný zeler, 100 g mrazeného listového špenátu, 50 g základnej bielej omáčky, 80 g smotany, vajce, 100 g parmezánu, goudu, nivu, eidam, soľ, korenie, muškátový oriešok. Uvarený alebo sterilizovaný zeler scedíme a mierne vyžmýkame. Rozmrazený špenát pokrájame na pásiky, zmiešame so zelerom a dáme do zapekacej misy. Základnú bielu omáčku rozmiešame v smotane, vmiešame vajce a pridáme 2/3 nastrúhaného syra, soľ a korenie. Ochutíme muškátovým orieškom, zmesou zalejeme zeler a špenát. Povrch posypeme zvyškom nastrúhaného syra a dáme zapiecť. Podávame so zemiakmi, cestovinami alebo pečivom.
Ak máte málo času, namiesto vajca použite Vajahit, táto surovina nahradí aj základnú bielu omáčku.
Zelerový šalát Zazi
Skúste studený predkrm vhodný tiež ako desiata alebo ľahká večera.
Potrebujete pohár sterilizovaného zeleru pokrájaného na rezance, 50 g mrkvy, 200 g šalátovej uhorky, 150 g kyslej smotany, 50 g olivového oleja, sušený cesnak, korenie tzatziky, soľ. Zeler zlejeme a mierne vytlačíme zvyšný nálev. Mrkvu a uhorku očistíme a nastrúhame na rezance. Všetko zmiešame. Kyslú smotanu vyšľaháme s olejom, ochutíme cesnakom, korením a soľou. Pridáme k zelenine a všetko premiešame. Necháme asi hodinu vychladnúť v chladničke a potom podávame.