Nový postup má celý rad výhod: možno ho aplikovať priamo v ordinácii lekára alebo v nemocnici ambulantne, nejde o operáciu, a pritom by mal pomôcť ženám, ktorým nepomohli konzervatívne liečebné metódy, ako je cvičenie, úprava jedálneho lístka či psychoterapia. O čo vlastne ide?
Nová liečba sa robí tak, že sa intenzívne zahrejú niektoré miesta v dolných močových cestách, a to spôsobí zmeny v štruktúre kolagénu v okolitých tkanivách. V priebehu hojenia sa potom toto tkanivo posilňuje, čo zvyšuje jeho schopnosť zadržať moč pri zvýšení tlaku v brušnej dutine. Celý liečebný zákrok trvá len asi 20 minút a robí sa sondou zavedenou do močovej trubice, pričom pacientka pri zákroku nie je v celkovej anestézii. Výhodou je aj to, že sa pacientka takmer okamžite po zákroku môže vrátiť k všetkým bežným činnostiam. Aká je účinnosť tohto postupu? Ročného testovania tejto metódy sa zúčastnilo 170 žien z USA a okrem iného sa ukázalo, že u 76 percent žien sa znížil počet prípadov úniku moču, 58 percent žien mohlo po zákroku prestať používať inkontinentné vložky, ďalších 10 percent ich potrebovalo menej ako predtým, u 73 percent žien sa znížila intenzita úniku moču, podľa 67 percent žien sa po zákroku zlepšila kvalita ich života a celých 35 percent žien sa problémov s udržaním moču zbavilo.
Odborníci, ktorí nový postup skúšali, dúfajú, že sa vďaka nemu viac žien odváži pustiť do boja so svojím problémom. Podľa odhadov totiž asi 80 percent žien so stresovou inkontinenciou nevyhľadá žiadnu pomoc: buď sa bojí komplikácií, alebo neverí tomu, že im liečba môže pomôcť.
Zdroj: Reuters Health News