Vedci po šesťročnej štúdii na viac ako milióne Američanov dospeli k záveru, že sledovaným osobám úplne stačí sedem hodín spánku. Naopak, veľa spánku škodí - Američania spiaci osem a viac hodín denne umierajú skôr. Päť či šesť hodín spánku ľudskému telu vyhovuje, tvrdí vedúci štúdie Dr. Daniel F. Kripke, profesor psychiatrie na University of California v San Diegu.
Vedci však zároveň varujú pred nedostatkom spánku - vážne následky sa môžu objaviť u každého, čo noc čo noc spí menej ako päť hodín. Ak sa však poriadne nevyspíte len z času na čas, nemáte sa čoho obávať.
Riziko úmrtia tých, čo spia osem hodín stúpa o 12 percent. Predčasne umrie aj 17 percent tých, čo spia deväť hodín a až 34 percent tých, čo si denne doprajú desať hodín spánku - u nich je riziko rovnaké ako u mierne obéznych ľudí. Riziko smrti vzrástlo aj u tých, ktorí spali primálo, no oproti spáčom sú ohrození oveľa menej.
Dokonca ani ľudia trpiaci nespavosťou nemajú príliš zhoršený zdravotný stav - jedinou hrozbou pre nich sú tabletky na spanie, ktoré im zvyšujú riziko smrti až o štvrtinu.
Vedci tvrdia, že v dnešnej dobe osemhodinový spánok nie je normálny. Prečo si však tak radi pospíme? Pridlhý spánok má na svedomí napríklad naše prejedanie sa či konzumácia alkoholu.