FOTO
Kým deti sa za deň rozosmejú asi štyristokrát, dospelých niečo rozveselí ledva dvadsaťkrát, a aj to musia mať veselú povahu. Pred šesťdesiatimi rokmi sa vraj ľudia smiali ešte osemnásť minút denne, no dnes iba šesť.
Existuje už veda o smiechu
Viera v liečivú silu smiechu bola v Európe rozšírená až do 19. storočia. Dnes smiech študuje už aj veda, jej odborný vedecký názov je gelotológia, podľa gréckeho slova gelos, smiech. Gelotológovia z celého sveta sa schádzajú na kongresoch a vypracúvajú nové a nové stratégie terapeutického humoru. Pacient, ktorý má dobrú náladu, totiž lepšie znáša bolesti, rýchlejšie sa uzdraví. Smiech a dobrá nálada posilňuje imunitný systém, pomáha liečiť astmu, migrénu, bolesti chrbtice a sexuálne poruchy. Nejde o to, aby sa človek smial za každú cenu, no možno v ňom vyvolať pocit optimizmu, ktorý mu dá chuť žiť a bojovať. Terapia smiechom je účinnou zbraňou proti všetkým bolestiam, depresiám.
V liečbe smiechom sa aj na Slovensku ujali najmä klauni, ktorí v nemocniciach rozveseľujú choré deti tak, že využívajú hravosť vlastnú ich veku a vyburcujú v ich organizme samoliečiteľské schopnosti.
Ako smiech trénovať
Smiech možno trénovať práve tak, ako aerobik. Je v našej moci vidieť smiešne stránky každodenného života. Predstavme si komickú scénu, čítajme veselé a vtipné knihy, pozerajme sa na filmové komédie a vyberme si taký humor, ktorý sa nám páči.
Inou možnosťou je metóda, ktorú vyvinul indický lekár Madan Kataria.
Jeho každodenná smiechová terapia trvá asi dvadsať minút a pozostáva z troch cvičení, ktoré rozohrejú svaly a z ôsmich jogových cvičení, ktoré uvádzajú do činnosti to isté svalstvo ako spontánny smiech. V Indii sa každodenne schádzajú na verejných priestranstvách tisíce ľudí, ktorí sa smejú, rehocú, híkajú, prehýbajú sa od smiechu a rozhadzujú rukami. Vírusom smiechu sa nakazili aj občania Austrálie a USA, Indonézie, Nemecka i Švajčiarska. Mohol by napadnúť aj našu krajinu.
uj, zdroj: TS-FitServer
Čo sa v nás deje, keď sa smejeme
Srdečný odviazaný smiech zapojí do práce pätnásť svalov tváre a krku, asi tristo ďalších v oblasti hrudníka a brucha. Pľúca potrebujú pri smiechu tri až štyri razy viac kyslíka, takže sa dôkladne prevetrajú. Krvný tlak majú veselí ľudia vyrovnanejší a zriedkavejšie dostávajú infarkt. Pohyb bránice zasa masíruje vnútorné orgány.
Tip na "smiešny" cvik
Ľahnite si na chrbát, bicyklujte nohami a pritom sa nahlas smejte. Je to troška komické, pri tomto jogovom cviku sa vám však zlepší krvný tlak, prejdú bolesti brucha a únava.