Strata kostnej hmoty je často prehliadaným následkom nadmerného pitia alkoholu
New York 27. decembra (TASR) - Strata kostnej hmoty je často prehliadaným následkom nadmiernej konzumácie alkoholu.
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Ako konštatuje Dr. Dennis A. Chakkalakal zo zdravotného strediska Omaha VA Medical Centre v americkom štáte Nebraska, prehnané pitie alkoholu vedie k strate kostnej hmoty, má za následok vyššie riziko zlomenín a pomalšie hojenie poškodených kostí.
Problém spočíva zrejme v tom, že alkohol bráni normálnemu formovaniu novej kostnej hmoty, píše Chakkalakal v časopise Alcoholism: Clinical & Experimental Research.
Hoci sa vie o tom, že nadmerné požívanie alkoholu vedie k rednutiu kostí a väčšiemu riziku fraktúr, niektoré štúdie naznačujú, že pitie s mierou by mohlo, paradoxne, viesť k opaku - ochrane kostí, pretože menšie množstvo alkoholu by mohlo stimulovať tvorbu novej kostnej hmoty.
O vysokých dávkach alkoholu je podľa Chakkalakala opak pravdou.
V dospelosti prechádzajú kosti procesom "preformovávania", pri ktorom bunky nazývané osteoklasty búrajú menšie časti starej kostnej hmoty a bunky zvané osteoblasty formujú novú kostnú hmotu. U zdravých, mladších jedincov je tento proces zvyčajne vyvážený, takže sa zachováva množstvo kostnej hmoty.
Príliš veľké dávky alkoholu však môžu brániť osteoblastom v ich aktivite - u ľudí holdujúcich v príliš veľkej miere alkoholickým nápojom tak už v priebehu niekoľkých rokov môže začať dochádzať k strate kostnej hmoty.
Väčšina štúdií o vzťahu medzi alkoholom a stratou kostnej hmoty definuje ako "nadmerné" požívanie alkoholu zhruba šesť a viac pohárikov denne. Ako však konštatuje Chakkalakal, mnoho dôkazov nasvedčuje tomu, že strata kostnej hmoty by mohla hroziť už ľuďom, ktorí si dajú tri alebo viac pohárikov denne.