Ak ste pred odchodom na lyžovačku nestihli nadobudnúť správnu kondičku, aspoň sa každý lyžovací deň rozcvičte. Znížite tým riziko úrazov, ktoré sú na lyžiach dosť časté.
ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL MAJER
Máte pred sebou zimnú dovolenku, na ktorú sa tešíte od leta? Chcete si túto zimu poriadne užiť, ale akosi ste si celý rok nenašli čas na pohyb a chýba vám kondička? Stačí málo a môžete si spôsobiť nepríjemné zranenia, ktoré premenia idylku pokojnej dovolenky na boľavé achkanie.
Každá športová aktivita predstavuje určité riziko zranenia. Aj pri aerobiku, rekreačnom behaní, bicyklovaní či korčuľovaní môžeme ľahko prísť k úrazu.
Najväčšie riziko zranení však hrozí pri extrémnych športoch, ako je zjazdové lyžovanie, snowboarding, skoky na lyžiach, ale ani na zimnom štadióne pri víkendovom korčuľovaní netreba podceňovať možnosť pádov a ťažkých úrazov.
Medzi najčastejšie poranenia patria natiahnutie svalu, udretie a zlomeniny. Niekedy postačia gély proti opuchu, bolesti či odreninám, elastické bandáže fixujúce končatinu, no ak bolesti pretrvávajú a pri ťažších poraneniach kĺbov či silných nárazoch treba bezpodmienečne navštíviť odborníka.
Ako si neublížiť na lyžovačke
Oplatí sa začať svoje telo dostávať do formy už niekoľko týždňov pred plánovanou lyžovačkou. Aj tento obľúbený šport totiž vyžaduje opatrnosť. Tesne pred vybehnutím na svah určite nezabudnite na rozcvičku, zahriate svalstvo má pri lyžovaní veľký význam.
Svalstvo si musí na záťaž zvyknúť postupne, zamerajte sa na plecia, krk, ramená, driek, kolená a členky. Astmatici, cukrovkári, epileptici a kardiaci by mali lyžovať na nižšie položených terénoch. Aj ľudia s nadváhou by sa mali vyhýbať nárazovému preťaženiu svalstva.