SME

Často vás neznesiteľne trápi záha? Nepodceňujte to

Mnohí to poznajú dôverne - pocit kyslosti stúpajúcej zo žalúdka je často až neznesiteľný. Niekedy pripomína bolesti pri angine pectoris, so srdcom však nesúvisí. Väčšina pacientov tieto zdravotné problémy zľahčuje a podceňuje, naďalej trpí, skúša "babské

Ak vás páli záha, lekári odporúčajú obmedziť aj bielu múku a sladkosti.

FOTO - ARCHÍV

Mnohí to poznajú dôverne - pocit kyslosti stúpajúcej zo žalúdka je často až neznesiteľný. Niekedy pripomína bolesti pri angine pectoris, so srdcom však nesúvisí. Väčšina pacientov tieto zdravotné problémy zľahčuje a podceňuje, naďalej trpí, skúša "babské" recepty, než by sa obrátili na odborníka. Neuvedomujú si, že ide o chorobný stav.

Prečo nás to tak bolí

Pocit pálivej bolesti za hrudnou kosťou v dolnej polovici prsnej kosti, ktorá vystreľuje do krku, úst alebo medzi lopatky, prípadne i do oblasti srdca, je taká nepríjemná, že postihnutého núti skrútiť sa do klbka. Táto akútna porucha trávenia sa zvyčajne spája s refluxom, pri ktorom z nejakého dôvodu prestáva fungovať svalový zvierač zabraňujúci spätnému výstupu obsahu žalúdka do pažeráka. Oslabený sval dolného pažerákového zvierača spôsobí, že kyslý žalúdočný obsah, hlavne kyselina chlorovodíková, ktorá je hlavnou zložkou žalúdočnej šťavy, sa dostane do pažeráka.

Páli to ako oheň

"Žalúdočná kyselina je taká agresívna, že rozpustí aj medenú mincu. Preto niet divu, že ak prenikne do pažeráka, ktorý je menej odolný ako stena žalúdka, doslova páli. Iste preto sa páleniu záhy odborne hovorí pyróza - voľne preložené ohňová, pálivá choroba," hovorí gastroenterológ MUDr. Jarolím Šutka.

Pálčivá bolesť sa zvyčajne objaví 20 minút po požití jedla, často vtedy, keď človek leží alebo je v predklone. Môže trvať aj niekoľko hodín. Bolesť vyvolávajú kyslé žalúdočné šťavy určené na rozkladanie potravy v žalúdku, ktoré sa spolu s "rozomletou" kašou dostanú do dolného pažeráka a nie, ako by to malo byť za normálnych okolností, do dvanástorníka. "U zdravého človeka sústo potravy zmiešané so slinami za niekoľko sekúnd prebehne pažerákom do žalúdka. Potrava sa tu zmieša so žalúdočnými šťavami a jedlo sa zmení na hustú kašu, ktorá sa presúva do dvanástorníka. Proces premiešavania a vyprázdňovania trvá dve až štyri hodiny. Ak dôjde k refluxu, príčinou môže byť narušená mobilita, pohyblivosť potravy s nedostatočnou funkciou dolného pažerákového zvierača."

Takmer infarktová bolesť

Ak sa tieto ťažkosti včas nezachytia, môžu spôsobiť vážne zdravotné ťažkosti. Keď dráždenie sliznice pažeráka trvá dlhšie, vzniká zápal jeho sliznice (ezofagitída). Práve vtedy po jedle dochádza k bolestiam na hrudníku v oblasti za hrudnou kosťou. Sprevádza ich pocit rozpínania, pálenia alebo až zvierania, čo pripomína infarktovú bolesť. V niektorých prípadoch môže ochorenie

prejsť do tzv. Barrettovho pažeráka so zmeneným epitelom pažeráka. V takomto prípade sa zvyšuje riziko vzniku nádorového ochorenia. Títo pacienti si už vyžadujú aj dispenzarizáciu - pravidelné sledovanie gastroenterológom.

Čo pomáha

Existuje niekoľko metód na vyšetrenie gastroezofagálneho refluxu. K najpoužívanejším patrí gastrofibroskopia, ktorá diagnostikuje prítomnosť refluxnej ezofagitídy a tiež jej stupeň. Na medikamentóznu liečbu sa používajú prokinetiká a lieky znižujúce tvorbu žalúdočnej kyseliny. "Lieky sú dnes veľmi účinné. Dokážu zabrániť nadmernej produkcii žalúdočných štiav. Niektoré lieky môže predpísať aj praktický lekár. Po dvojtýždňovej až mesačnej kúre zväčša dochádza k zlepšeniu. Ak sa zápal liekmi v dostatočne dlhom čase neodstráni, pristúpime k chirurgickej liečbe, pri ktorej sa umelým vytvorením manžety posilní dolný zvierač pažeráka," vysvetľuje MUDr. Šutka.

(dm)

Je dobré vedieť, že:

* Pocit pálenia v pažeráku môže vzniknúť po požití alkoholu, ovocnej šťavy, horkého jedla, po pití a jedle, ak ho konzumujeme poležiačky alebo v predklone.

* Produkciu žalúdočnej šťavy zvyšuje fajčenie, tvrdý alkohol, biele víno, stresové situácie, pocity tiesne a strachu, hltavé jedenie, priveľa mastného jedla neskoro večer.

* Produkciu štiav tlmia zásadité minerálky, zelenina, zemiaky, ovocie, mlieko, voľne predajné lieky na zníženie kyslosti žalúdka.

* Lekári odporúčajú obmedziť mäso, údeniny, vajcia, tučné syry, mäsové vývary, tvrdý alkohol, kávu, bielu múku a sladkosti.

* Večer jedzte málo, pomaly, niekoľko hodín pred spaním, aby sa jedlo strávilo prv, než si ľahnete. Pri spaní si hlavu položtenú do výšky 15 až 20 cm, aby sa sťažilo stúpanie štiav hore pažerákom.

* Nelíhajte si tesne po jedle, nenoste odev tesný v páse.

* Jedzte častejšie a menšie porcie, pomaly, v pokojnom prostredí, každé sústo dobre rozhryzte.

* Vyhýbajte sa konzumácii jedál z podnikov rýchleho občerstvenia.

Pitie vína a tvrdého alkoholu zvyšuje tvorbu žalúdočných kyselín. Najhoršie to je, keď pijete alebo jete po ležiačky. FOTO - ARCHÍV

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 709
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 079
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 539
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 854
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 130
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 022
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 744
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 991
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu