
KRESBA – ARCHÍV
živín a minerálov, čím by sa pôda rastlinami rovnakej čeľade po rokoch úplne vyčerpala.
Prirodzené hnojenie
Ďalšou výhodou striedania je, že niektoré rastliny priamo svojím koreňovým systémom obohacujú pôdu napríklad o dusík či iné prvky, ktoré zasa ďalšie druhy potrebujú vo zvýšenej miere. Jeden druh zeleniny by sa nemal dostať skôr na rovnaké miesto než po troch, lepšie však štyroch rokoch, len výnimočne po dvoch rokoch pri dobrom hnojení, najlepšie maštaľným hnojom, nie však pod koreňovú zeleninu, cibuľoviny.
Striedaním aj zmiernime rozmnoženie niektorých škodcov, ktorí by inak mali ideálne podmienky. Vo väčšej záhradke môžeme striedať aj štyri zóny, keď na troch budeme striedať plodiny a štvrtú necháme odpočívať napríklad s vysiatou ďatelinou a tú budeme kosiť, alebo tu budeme pestovať a celoročne zakopávať takzvané zelené hnojenie. Zakopať môžeme po treťom roku aj odrodené jahody.
Plán záhrady
Najlepšie je nakresliť si plán záhrady v mierke trebárs 1:50. Jeden meter v skutočnosti je znázornený dvoma centimetrami v plániku. Väčšiu záhradu zobrazíme výraznejším zmenšením, napríklad 1:100, menšiu si môžeme dovoliť rozkresliť detailnejšie 1:20.
Do plánu zakreslíme zóny, hriadky, ktoré každoročne vysádzame a vysievame. Nezabudnime si označiť každý plán rokom. Je dobré plány so zaznamenanou výsadbou odložiť a porovnávať, čo sme v posledných rokoch na ktorom mieste sadili a podľa toho určiť najbližší plán.
Takto si môžeme zámery pripraviť už počas zimy a včas si dokúpiť potrebné sadivo a semená. Keď začíname, urobme si aj plán výsadby posledného jedného či dvoch rokov. Do plánu si môžeme zakresliť aj rozmiestnenie kompostu či hnojiva. (ľš)