
FOTO SME – ĽUBOŠ PILC
Často si neuvedomujeme, že bežné bolesti hlavy, svrbenie kože, astma, ekzémy, ale aj chronická únava, zápcha či hnačky, zápaly ucha, problémy s dýchaním, malátnosť, migrény, kĺbový reumatizmus môžu mať spoločnú príčinu. Vedci zistili, že tieto choroby a nepriaznivé stavy môžu vyvolávať alebo ich zhoršovať prirodzené reakcie organizmu na určité potraviny. Prehliadanie týchto reakcií nás môže odsúdiť k rokom ťažkostí a utrpenia.
Odborníci, aby lepšie vystihli príčiny, nehovoria priamo o alergii na potraviny, ale o neznášanlivosti, precitlivenosti alebo odmietavých reakciách na potraviny. Dosiaľ sa tvrdilo, že po požití aj menšej dávky potraviny, na ktorú je jednotlivec alergický, sa dostavia dramatické reakcie. Takými mohli byť bolestivé pocity v ústach, vyrážka, astmatický záchvat, anafylaktický šok. Krvné a kožné testy na takéto potraviny sú pozitívne. Pri klasickom príklade potravinovej alergie imunitný systém prehnane reaguje a chybne si zamení zlúčeniny napríklad z kravského mlieka či orechov za nepriateľov ako baktérie a vírusy.
Zdĺhavá reakcia na stravu
Súčasná teória alergií nazývaných neznášanlivosťou a precitlivenosťou tvrdí, že po konzumácii škodlivej potraviny sa dostaví miernejšia a ťažšie zistiteľná reakcia. Prejaví sa po niekoľkých hodinách, ale aj dňoch a na vyvolanie reakcie treba väčšie množstvo potravín, prípadne jej dlhodobejšiu konzumáciu. Pritom imunitný systém sa nemusí naštartovať. Tieto oneskorené reakcie prispievajú k strate koncentrácie, výkyvom nálady, bolestiam hlavy, ako aj k dlhodobým stavom kĺbového reumatizmu.
Britský lekár John O. Hunter pôsobiaci ako gastroenterológ v Addenbrookovej nemocnici v Cambridge potvrdil, že pri riadených skúškach sú diéty bez niektorých zložiek účinné pri migrénach, Crohnovej chorobe, ekzémoch, hyperaktivite, kĺbovom reumatizme. Po potravinách, ktoré boli z diét vypustené, nastalo očividné zlepšenie. Išlo najčastejšie o obilniny, mliečne výrobky, kofeín, kvasnice a citrusové plody.
Obilniny a mlieko ako opiáty
Podľa týchto skúseností vraj pšenica dráždi až 60 percent populácie, podobne pôsobí aj množstvo mliečnych produktov. Najmenej, iba dve percentá dráždil med. Podľa doktora Huntera sa neprejavujú reakcie organizmu po zavedení dráždivej potraviny do krvi, ale celá reakcia sa odohráva v črevách. Pri rozklade sa uvoľňujú toxíny a iné chemikálie, ktoré podľa dispozícií a citlivosti organizmu v závislosti na krehkej rovnováhe rozličných baktérií sa môžu, ale aj nemusia prejaviť.
Podľa niektorých teórií napríklad káva, ovocie a zvlášť víno obsahujú fenoly, ktoré enzýmy počas zažívania deaktivujú. Fenoly vo víne môžu pomáhať vzniku migrény. Testy mlieka odhalili histamín, látku s významnou funkciou v mnohých alergických reakciách, kam patrí aj astma. Mlieko a pšenica obsahujú prirodzené opiáty, látky podobné morfiu, ktoré môžu pôsobiť na činnosť mozgových buniek, ovplyvňovať náladu a duševnú činnosť a vyvolávať únavu. (ľš)