Existuje celá skupina prosových alebo prosu podobných obilovín. Pravé proso (Panicum miliaceum) je obilnina mongolského pôvodu, pestovaná človekom od mladšej doby kamennej.
Klásky sú v latách na tenkých stopkách. V poslednom čase jeho pestovanie upadá. Nelúpané proso sa používa ako krmivo, lúpané sa volá jáhly alebo pšeno a používa sa ako zdravá výživa. Slúži aj na výrobu alkoholických nápojov.
Iná prosovitá rastlina je Mohar (Panicum italicum). Pochádza z východnej Ázie.
Pestuje sa od doby bronzovej v teplých krajinách, ale dnes už v malom množstve, a to najmä v Stredomorí alebo v subtrópoch, buď ako jadrové krmivo pre zvieratá, alebo ako zob pre vtáky. U nás sa pestuje zriedka predovšetkým na zelené krmivo.
Tlsté steblo je vyplnené dreňou, kvetenstvo je husté, až 3 cm široké. Príbuzné Pennisetum japonicum je veľmi dekoratívne a pestuje sa ako okrasná rastlina.
Cirok (Cirok sorghum) je iná prosovitá rastlina. Kukuricu dala zemi Amerika, proso a prosu podobné rastliny Afrika. Rastliny z rodu cirok sa pestovali v Egypte už pred 4200 rokmi. Dnes sa pestuje napríklad aj v Indii, Pakistane, severnej Číne, Argentíne.
Oddávna sa pestovalo aj v Európe, doma je aj u nás na južnom Slovensku. Najčastejšie sa pestuje na zelené kŕmenie. Obsahuje viac bielkovín ako kukurica. Samoopelivé súkvetie tvorí metlinu.
Rastliny sú vysoké 2 až 5 m, ale niektoré sorty sú prispôsobené kombajnovému zberu a majú nízky vzrast.
Cirok a jeho druhy, ako cirok cukrový (Sorgum saccharatum), cirok obyčajný (S. vulgare) a iné, majú možno pred sebou veľkú budúcnosť. Vytvárajú najviac zelenej hmoty na hektár, dobre vedia hospodáriť so slnečnou energiou.
Celulóza, ktorú obsahujú, by sa potenciálne mohla používať ako surovina na výrobu papiera. Cukor, získaný zo šťavy rastlín, sa dá skvasiť kŕmnymi kvasinkami a vyrábať tak kvasničné krmivo.
Proso bola obľúbená potrava starých Slovanov. Zo všetkých obilnín má najviac vitamínov B1 a B2
Ešte v druhej svetovej vojne si nosili sovietski vojaci, s ktorými nechodila poľná kuchyňa, so sebou miešok s prosom, a varili si podľa potreby kašu.
ANASTÁZIA GINTEROVÁ