Viedeň 27. februára (TASR) - Vo svete sa štvornásobne zvýšil výskyt vírusového ochorenia, známeho ako horúčka dengue, informuje dnešné vydanie rakúskeho denníka Der Standard s odvolaním sa na údaje Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).
Každý rok sa týmto nepríjemným ochorením nakazí približne 50 miliónov ľudí. Koncom 60. rokov bola horúčka dengue rozšírená len v deviatich krajinách, v súčasnosti ju registrujú už vo viac ako 50 štátoch sveta.
Za razantné rozšírenie štyroch kmeňov vírusu dengue nesie najväčšiu zodpovednosť rozvinutá letecká doprava, tvrdí nemecký odborník na tropické ochorenia profesor Herbert Schmitz.
"Treba rátať aj so skutočnosťou, že postupujúca urbanizácia napomohla k premnoženiu viacerých druhov hmyzu, ktorí sa v preľudnených štvrtiach dostanú len ťažko do kontaktu so svojimi prirodzenými predátormi, napríklad istými druhmi vtákov," upozorňuje Schmitz.
Najdôležitejším hostiteľom vírusu dengue je komár z rodu Aedes aegypti. V prípade horúčkovitých ochorení prenášaných komármi rozlišujú vedci tri druhy. Zatiaľ čo klasická horúčka a atypicky mierna forma nákazy s nepatrne zvýšenou teplotou má zvyčajne ľahký priebeh a nemocný sa pomerne rýchlo uzdraví, vyskytuje sa aj vážnejšia forma nákazy - hemoragická horúčka, charakteristická poruchami zrážanlivosti krvi a zlyhávaním krvného obehu.
K oblastiam najviac ohrozeným horúčkou dengue patria rozsiahle územia Afriky a Ázie. Choroba sa vyskytuje hlavne v Pakistane, Indii, Srí Lanke a v Číne. Výskyt onemocnenia bol zaznamenaný aj v Latinskej Amerike, napríklad v Brazílii, kde v dôsledku ochorenia umrelo 20 osôb, na Kube, vo Venezuele, Strednej Amerike a Guajáne.
Proti horúčke dengue neexistuje očkovanie, je potrebné brániť sa v prvom rade pred uštipnutím komármi.
Choroba sa prejavuje horúčkami, silnými bolesťami kĺbov a hlavy, kožnými vyrážkami, nevoľnosťou, zažívacími problémami.