Washington 28. februára (TASR) - Pľúcna infekcia, vyvolaná pseudomonádami, je obzvlášť nebezpečná, pretože tieto pohyblivé tyčinkové baktérie sa pokrývajú vrstvou slizu zvanou biofilm, ktorá ich chráni pred účinkom antibiotík.
Americkí vedci z University of Iowa podľa časopisu Nature zistili, že za túto rezistentnosť môže malá skupina doteraz neznámych génov. Ich analýza pomôže vyvinúť nové lieky proti veľmi odolným zárodkom, ktoré spôsobujú napríklad dedičné ochorenie mukoviscidózu.
Mikrobiológ Peter Greenberg a jeho kolegovia porovnali aktivitu normálnych a biofilm tvoriacich baktérií druhu Pseudomonas aeruginosa. S pomocou DNA čipov zaznamenali aktivitu všetkých 5500 génov tejto baktérie v obidvoch stavoch. Výrazné odchýlky zistili u 73 génov. Domnievajú sa, že niektoré z týchto génov musia byť zodpovedné za zvýšenú rezistentnosť.
Sliz ochráni baktérie niekedy aj pred vysokými dávkami antibiotík. Takto pravdepodobne získavajú čas na posilnenie vlastnej ochrany. Vedci preto otestovali účinok antibiotika tobramycín na gény pseudomonád v biofilme. Svoju aktivitu zmenilo 20 génov.
"Teraz máme skupinu génov, ktoré môžeme skúmať, aby sme pochopili, prečo sú biofilmy rezistentné proti antibiotikám," povedal Peter Greenberg. "Keď sa to dozvieme, sme na najlepšej ceste k novým antibakteriálnym látkam."
Pseudomonády žijú vo vode a pôde a za určitých okolností môžu byť niektoré druhy patogénne pre človeka i zvieratá. Pacienti s mukoviscidózou sú vo zvýšenej miere náchylní na infikovanie pľúc týmito mikróbmi.