SME

Baktérie, ktoré môžu zdevastovať populáciu Slovenska

Chlamýdie sú baktérie, ktoré nás neustále nepríjemne prekvapujú. Usídlia sa takmer nepozorovane vo vnútri našich buniek a ničia, čo môžu. Na svoje konto si pripisujú stále viac chôrob. Odniesť si to môže najmä budúca populácia, ktorej hrozí neplodnosť.

Chlamýdiová infekcia sa vo vyspelých krajinách sleduje už niekoľko desaťročí. Predpokladá sa, že pôvodne to bola choroba úzkej skupiny ľudí, podobne ako AIDS, až neskôr sa masovo rozšírila. Počet ochorení stále narastá, gynekológovia celého sveta sa zhodujú, že dnes je to najrozšírenejšia pohlavná choroba na svete. V Amerike a Európe je nakazených od 20 do 30 percent sexuálne aktívnych ľudí vo veku od 16 do 25 rokov. Na Slovensku sa počty iba odhadujú, lebo chýba štatistika. Podľa gynekológov však môže byť percento nakazenej mládeže aj vyššie ako 30 percent, lebo neexistuje akákoľvek osveta. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME

Chlamýdie sú baktérie, ktoré nás neustále nepríjemne prekvapujú. Usídlia sa takmer nepozorovane vo vnútri našich buniek a ničia, čo môžu. Na svoje konto si pripisujú stále viac chôrob. Odniesť si to môže najmä budúca populácia, ktorej hrozí neplodnosť. Svoj podiel majú aj na prieduškovej astme, infarkte myokardu, skleróze multiplex, Alzheimerovej chorobe a mnohých ďalších ochoreniach.

"Chlamýdie sú väčším nebezpečenstvom pre budúce generácie, ako si odborná i laická verejnosť dokáže predstaviť. Hoci počty niektorých pohlavných chorôb, ako je kvapavka, klesli, nie je namieste tešiť sa. Gynekológovia zaznamenali enormný vzostup chlamýdiových infekcií, ktoré sú nebezpečnejšie práve pre ich tichší, skrytý priebeh. Ich zákernosť je v tom, že sa príznakmi veľmi nemanifestujú navonok, avšak dramaticky devastujú plodnosť žien. Ich príčinou je aj veľký nárast mimomaternicových tehotenstiev v poslednom období," varuje gynekológ MUDr. Michal Kliment.

Neustále podceňovaná baktéria?

O chlamýdiovej infekcii sa hovorí menej preto, lebo vyšetrenia na chlamýdie sa u nás robia zriedkavo. Dôvodov je viac, gynekológovia a urológovia často po chlamýdii nepátrajú, ster na chlamýdie robia len výnimočne alebo len v prípade, že má pacient evidentné príznaky.

"Je to podceňovaná choroba, aj preto, že nemá výrazné príznaky. Baktéria chlamýdia trachomatis pritom patrí medzi najrozšírenejšie baktérie v Európe vôbec. Infekcia je zákerná v tom, že chorobu môžete mať aj niekoľko mesiacov a vôbec sa nemusí prejaviť. Pritom vy sami už prenášate nákazu na svojich sexuálnych partnerov, lebo sa šíri takmer výlučne sexom," hovorí urológ MUDr. Ivan Kolombo.

Dokáže narobiť v tele spúšť

Chlamýdiová infekcia môže driemať v tele aj celé roky a nijako sa neprejavovať. Ako nás vlastne devastuje? Najprv vnikne do rozmnožovacích orgánov a narobí tam spúšť, vyvoláva chronické zápaly maternice a krčka maternice, vaječníkov a vajíčkovodov, ktoré sa neskôr môžu stať príčinou neustálych problémov. Po jedinom zápale vajíčkovodov celých päť až desať percent žien môže zostať neplodných. Ak žena prekoná dva zápaly, riziko neplodnosti sa zvýši na 20 až 40 percent. A to nie je všetko.

Chlamýdie sa cez vajíčkovody môžu dostať aj do brušnej dutiny, kde môžu vyvolávať napríklad zrasty. U mužov napádajú najmä bunky močovej rúry, ale môžu postihnúť i prostatu, nadsemenníky a iné časti močovopohlavného systému. Neliečená chlamýdia hrozí potratom, mimomaternicovým tehotenstvom, pôrodom mŕtveho plodu, zápalmi močových ciest, nadsemenníkov, sterilitou či zápalom prostaty, môže spustiť tiež artritídu - bolestivý zápal kĺbov.

Až dve tretiny infikovaných matiek prenášajú zárodky baktérií na svoje deti. Tie po narodení môžu trpieť na očné infekcie, zápaly pľúc či dýchacie problémy.

"Pritom liečba je pomerne jednoduchá. Pomáha presne cielená antibiotická liečba, ktorá trvá jeden až tri týždne. Nevyhnutné je však preliečiť oboch partnerov a dôsledne dodržiavať rady lekára," hovorí urológ.

Keďže sa doteraz nepodarilo vyrobiť očkovaciu látku proti chlamýdiám, nevieme, čím nás v budúcnosti ešte prekvapia.

V prílohe si prečítajte, či vám hrozí chlamýdiová infekcia, ako sa chrániť, kde si ju dať vyšetriť, čo robiť, ak na ňu máte podozrenie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  7. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 598
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 532
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 808
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 010
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 960
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 634
  8. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 6 605
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu