SME

Mozog v pohybe: porucha, ktorú okolie nechápe

Nezvyčajný prípad, ktorý riešila Ally McBealová právnička v známom televíznom seriáli, znel takmer vymyslene. Mladá žena omylom zrazila autom svojho milenca tak, že šliapla na pedál namiesto na brzdu. Dôvod viac ako bizarný: tiky. Keď vysvetľovala, ...

Deti s tikovou chorobou často trpia strachom zo školy, úskosťami aj depresiami. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME

Nezvyčajný prípad, ktorý riešila Ally McBealová právnička v známom televíznom seriáli, znel takmer vymyslene. Mladá žena omylom zrazila autom svojho milenca tak, že šliapla na pedál namiesto na brzdu. Dôvod viac ako bizarný: tiky. Keď vysvetľovala, ako došlo k nehode, neustále jej vyskakovala ruka. "Môj Tourettov syndróm spôsobil, že to, čo sa mi deje s rukou, urobila aj moja noha." Ešte bizarnejšie však bolo, že radšej ako by pred súdom priznala svoju chorobu, chcela ísť do väzenia: "Je to hrozne ponižujúce. Vždy sa mi kvôli tomu vysmievali. Myslím, že bude lepšie, aby vo mne videli chladnokrvného vraha než blázna," tvrdila mladá žena.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Nešťastný Tourettov syndróm

Je to nevšedná porucha, ktorá naozaj dokáže dramaticky zmeniť život a vôbec nie je vymyslená, skôr veľmi málo známa. Až do poslednej tretiny 20. storočia považovali túto chorobu za neurózu, ktorú vyvolávajú nepriaznivé vplyvy prostredia či nesprávna výchova. Nie je to tak, je spôsobená biochemickou abnormalitou v mozgu, nerovnováhou medzi neuroprenášačmi v mozgu.

"Jednoduché tiky postihnú veľa detí, ale väčšinou samovoľne zaniknú úplne. V tomto prípade ide o neurologické ochorenie, ktoré sa často zamieňa s bežnými tikmi. Priebeh ochorenia je často nepredvídateľný, vyskytujú sa dlhšie obdobia pokoja, u niektorých ľudí pretrvávajú príznaky po celý život. Príčina choroby nie je známa," hovorí primár detskej psychiatrickej kliniky v Bratislave Ján Šuba.

SkryťVypnúť reklamu

Som uzlík tikov

"Urobte niečo s tým vaším synom. Na vyučovaní neustále vyrušuje, neobsedí, posmrkáva, myká sa, nedáva pozor," sťažuje sa učiteľka. A mamička urobí: syn dostane facku a domáce väzenie. Ani nervózna učiteľka, ani rodičia nevedia, že ich osemročný druháčik to nerobí naschvál, neprovokuje, ale potrebuje pomoc detského neurológa či psychiatra.

Podľa niektorých štatistík postihuje táto porucha jedno až tri percentá detí, takže v každej triede by sme mohli nájsť jedno dieťa, ktoré potrebuje pomoc.

Ľudia takto postihnutí sa často stávajú obeťou svojej choroby. Stretávajú sa s nepochopením a sú trestaní za domnelé zlozvyky a neposlúchanie. Mnohí preto nedosiahnu zodpovedajúce vzdelanie a postavenie v spoločnosti.

"Nedá sa to ovládnuť. V človeku zrazu narastá tlak, napätie, ktoré možno zmierniť iba telesnou reakciou alebo slovným výrokom. Ak nie je človek dostatočne duševne silný, môže sa stať, že chorobe podľahne úplne a stane sa z neho len produkt poruchy. Skladám sa z tikov, pod nimi nie je nič. Som iba jedna veľká nervová porucha," vraví mladý novinár, ktorý svoju chorobu nezvládol a je už niekoľko rokov nezamestnaný.

SkryťVypnúť reklamu

Moja dcérka krochká a šteká

Mamička osemročnej Zuzanky priznáva, že táto choroba z nej vysáva všetku energiu: "Dcéra je pekná, múdra, šikovná. Tiky ju však odstrkujú do roly outsidera, v ktorej jej nedokážem vždy pomôcť. Začalo sa to žmurkaním, neskôr prišlo mykanie hlavou, grimasy, zášklby v ramenách, nohách. Potom krochkanie a štekanie. Lieky pomáhajú, avšak každý stres či napätie v škole tiky zhoršia alebo prídu nové, ešte horšie. Spolužiačky sa jej posmievajú, učiteľky nechápu alebo nemajú trpezlivosť. Manžel sa za dcérku hanbí, neustále ju kritizuje, okrikuje, upozorňuje na tiky a grimasy."

Ponižovanie a vysmievanie v škole prežíval aj Ondřej Fiala. Keď tento mladý muž rozpráva, neustále potriasa a myká hlavou. Svoju chorobu však prijal a pochopil. "Veľmi mi pomohlo práve to, že som sa o svojej chorobe dozvedel čo najviac informácií." Ondřej založil občianske združenie na pomoc podobne postihnutým, začal chorobu skúmať aj v laboratóriu. Vie sa, že choroba je geneticky podmienená, ale zatiaľ nikto nezistil ako. Je študentom medicíny v Prahe a verí, že raz sa príde na to, čo ju spôsobuje a bude sa dať vyliečiť.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudia s tikmi bývajú tvoriví a aktívni

Tourettovým syndrómom trpí najmenej 50 ľudí zo stotisíc. Muži sú postihnutí trikrát častejšie ako ženy. Pacienti s týmto syndrómom majú často nevšedné tvorivé schopnosti. Bývajú nadpriemerne aktívni, väčšina z nich má veľa záujmov. Bežne sa medzi nimi vyskytujú vysoko inteligentné osoby, lekári, vedci, umelci, hudobníci, herci, športovci. Syndrómom trpel aj W. A. Mozart, E. Satie, Ch. Dickens, S. Johnson a ďalší.

Čo by malo vedieť okolie o tikoch

Za tiky ich "majiteľ" nemôže. Majú nutkavý, neodolateľný charakter. Tikom takmer vždy predchádzajú nepríjemné pocity, napríklad pálenie v očiach pred mrknutím, stuhnutie šije pred myknutím hlavy, pocit zaškrtenia končatiny pred pretiahnutím, upchanie nosu pred smrknutím, ktoré nútia pacienta tik urobiť. Po vykonaní tiku nepríjemné pocity ustúpia a nastáva dočasná úľava. Tiky sú čiastočne potlačiteľné vôľou, avšak za cenu značného duševného úsilia a vzrastu vnútorného napätia, po ktorom nasleduje nájazd tikov. Zhoršujú sa v strese, zlepšujú sa pri sústredení na iný problém.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 728
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 242
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 285
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 080
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 541
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 483
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 306
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu