![]() Ako stojí slávny Dávid Ide o tzv. úľavový postoj, teda prenesenie váhy tela na pravú nohu. Pri takomto postoji je tlak na koleno a členok pravej nohy niekoľkonásobne vyšší, panva je vybočená vpravo a zošikmená smerom doľava. Chrbtica túto asymetriu kompenzuje, vytáča sa doľava, pravé plece je nižšie. Z hľadiska biomechaniky vzpriameného stoja je to poloha, ktorá býva po čase zdrojom bolestí chrbtice a kĺbov. Foto - archív |
Správne držanie tela nie je jednoduché. Ovláda ho málokto, treba sa to totiž trpezlivo učiť od malička a sledovať do konca života. Chrbtica vám za to bude vďačná. Moderátor Pyco neustále napomína svoju moderátorskú kolegyňu Adelu aj mladé speváčky, aby sa vystreli. Je to totiž naozaj umenie aj drina.
Ani slávny Michelangelov Dávid, ktorý je prototypom ideálu mužskej krásy, nemá správny postoj a držanie tela. Podľa britského odborníka Alana Herdmana má Dávid takú polohu, ktorá býva po čase zdrojom bolestí v driekovej oblasti chrbtice a kĺbov.
Nesprávne držanie tela mala vraj aj slávna Moravianska Venuša.Všimol si to MUDr. Anton Gúth, neurológ a rehabilitačný lekár: "Zakrivenia jej chrbtice a deformácie ukazujú, že vtedy trpeli rovnakými chorobami ako dnešní Európania."
Jedným z prehreškov, ktorých sa proti chrbtici dopúšťame, je podľa neho aj dlhodobé nadmerné preťažovanie jednej strany tela. Až 90 percent ľudí preťažuje jednu nohu o viac ako päť kilogramov. Ak sa dlhodobo preťažuje jedna strana tela a chrbtice, svaly na druhej sa s tým musia vyrovnávať a deformujeme si celé telo. (uj)