Nitra 3. marca (TASR) - Pretrvávajúci záujem o výrobky nábytkárskeho priemyslu prejavujúci sa popri inom v oživení produkčných, obchodných i kooperačných aktivít v odvetí, potvrdil dvanásty ročník medzinárodného veľtrhu Nábytok a bývanie 2002, ktorý sa dnes skončil v Nitre. Výstavu si počas šesť dní jej trvania prezrelo vyše 115 000 návštevníkov.
Najnovšie trendy dizajnu nábytku, zariaďovania interiérov, tvorby bytových doplnkov i progresívne technológie a materiály predstavilo takmer 400 vystavovateľov. Najväčšie expozície reprezentovali výrobcov zo Slovenska, Českej republiky, Nemecka, Rakúska, Talianska, Fínska, Poľska, Maďarska a Rumunska. Pohľad na rôzne prístupy a poňatie kultúry bývania ponúkli kolekcie ázijských štátov.
Široký sortiment exponátov, ktorý výrazne prekračoval rámec hlavných tém veľtrhu - regeneráciu bytov, ich vybavenia a smery dizajnu, ukázal rozhodujúce trendy v tvorbe nábytku a zariaďovania interiérov. Jednoznačným charakteristickým smerom súčasného moderného nábytku sú čisté, hladké plochy a rovné hrany, jednoduchý a strohý dizajn. Pokračuje masívne použitie najrôznejších kovových a drevených doplnkov, vrátane skla, drôtu, osvetľovacích telies a rôznych kombinácií. Návrat k jednoduchosti a účelnosti v hlavnej línii sa odráža i v komoditách bytového textilu, ktorý upúšťa od krikľavých farieb a výrazných vzorov, potláčajúcich neraz štýl a nosné prvky dizajnu. Prevládajú jemnejšie, lahodné, upokojujúce farby a vzory. Samozrejmou požiadavkou kladenou na nábytok ašpirujúci obstáť v náročnej konkurencii je vysoká kvalita dielenského spracovania a jeho nosného materiálu, všetkých doplnkov, ako aj splnenie noriem ochrany zdravia a životného prostredia u použitých náterových hmôt, lepidiel a ďalších chemikálií.
Veľtrh vytvoril dostatočný priestor na prehĺbenie existujúcich a nadviazanie nových kontaktov výrobcov a obchodníkov. Slovenskí producenti by radi zvýšili svoj podiel na predaji nábytku na domácom trhu. V súčasnosti totiž až 60 % nábytku predaného ročne na Slovensku pochádza zo zahraničia. Na seminároch a konferenciách odborníci upozornili, že zmeniť tento stav nie je v silách iba odvetvia nábytkárskeho priemyslu. Z domácich zdrojov získavajú len základnú surovinu - drevo, no väčšinu technológií, zariadení, strojov, lepidiel, lakov, módnych textílií, kvalitných kovaní, doplnkov a ďalších komponentov musia dovážať zo zahraničia.
Dynamický vývoj odvetvia, ktoré v minulom roku charakterizoval popri inom nárast tržieb o takmer 32 %, je tak podľa ekonomických stratégov výzvou pre podnikateľov a možných dodávateľov pre výrobcov nábytku. Význam odvetvia, ktorého výrobné spoločnosti zamestnávali v minulom roku asi 10 000 pracovníkov, vyzdvihol počas návštevy veľtrhu štátny tajomník MH SR Peter Brňo, keď uviedol: "Nábytkársky priemysel zohráva dôležitú úlohu v národnom hospodárstve. V ostatných dvoch rokoch sa do odvetvia investovali 3 miliardy Sk, bol prijatý a realizuje sa program vlády na rozvoj drevospracujúceho priemyslu a podporu podnikania v odvetví." Prvé výsledky tejto podpory odvetviu sa podľa odborníkov odrazili i na tohtoročnom veľtrhu, na ktorom sa zúčastnilo viac domácich vystavovateľov ako vlani a výrazne vzrástli ich požiadavky na obsadenie výstavnej plochy.
* Ľubomír Foltán zll