SME

Až 60 % nábytku predaného ročne na Slovensku pochádza zo zahraničia

Nitra 3. marca (TASR) - Pretrvávajúci záujem o výrobky nábytkárskeho priemyslu prejavujúci sa popri inom v oživení produkčných, obchodných i kooperačných ...

Nitra 3. marca (TASR) - Pretrvávajúci záujem o výrobky nábytkárskeho priemyslu prejavujúci sa popri inom v oživení produkčných, obchodných i kooperačných aktivít v odvetí, potvrdil dvanásty ročník medzinárodného veľtrhu Nábytok a bývanie 2002, ktorý sa dnes skončil v Nitre. Výstavu si počas šesť dní jej trvania prezrelo vyše 115 000 návštevníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najnovšie trendy dizajnu nábytku, zariaďovania interiérov, tvorby bytových doplnkov i progresívne technológie a materiály predstavilo takmer 400 vystavovateľov. Najväčšie expozície reprezentovali výrobcov zo Slovenska, Českej republiky, Nemecka, Rakúska, Talianska, Fínska, Poľska, Maďarska a Rumunska. Pohľad na rôzne prístupy a poňatie kultúry bývania ponúkli kolekcie ázijských štátov.

SkryťVypnúť reklamu

Široký sortiment exponátov, ktorý výrazne prekračoval rámec hlavných tém veľtrhu - regeneráciu bytov, ich vybavenia a smery dizajnu, ukázal rozhodujúce trendy v tvorbe nábytku a zariaďovania interiérov. Jednoznačným charakteristickým smerom súčasného moderného nábytku sú čisté, hladké plochy a rovné hrany, jednoduchý a strohý dizajn. Pokračuje masívne použitie najrôznejších kovových a drevených doplnkov, vrátane skla, drôtu, osvetľovacích telies a rôznych kombinácií. Návrat k jednoduchosti a účelnosti v hlavnej línii sa odráža i v komoditách bytového textilu, ktorý upúšťa od krikľavých farieb a výrazných vzorov, potláčajúcich neraz štýl a nosné prvky dizajnu. Prevládajú jemnejšie, lahodné, upokojujúce farby a vzory. Samozrejmou požiadavkou kladenou na nábytok ašpirujúci obstáť v náročnej konkurencii je vysoká kvalita dielenského spracovania a jeho nosného materiálu, všetkých doplnkov, ako aj splnenie noriem ochrany zdravia a životného prostredia u použitých náterových hmôt, lepidiel a ďalších chemikálií.

SkryťVypnúť reklamu

Veľtrh vytvoril dostatočný priestor na prehĺbenie existujúcich a nadviazanie nových kontaktov výrobcov a obchodníkov. Slovenskí producenti by radi zvýšili svoj podiel na predaji nábytku na domácom trhu. V súčasnosti totiž až 60 % nábytku predaného ročne na Slovensku pochádza zo zahraničia. Na seminároch a konferenciách odborníci upozornili, že zmeniť tento stav nie je v silách iba odvetvia nábytkárskeho priemyslu. Z domácich zdrojov získavajú len základnú surovinu - drevo, no väčšinu technológií, zariadení, strojov, lepidiel, lakov, módnych textílií, kvalitných kovaní, doplnkov a ďalších komponentov musia dovážať zo zahraničia.

Dynamický vývoj odvetvia, ktoré v minulom roku charakterizoval popri inom nárast tržieb o takmer 32 %, je tak podľa ekonomických stratégov výzvou pre podnikateľov a možných dodávateľov pre výrobcov nábytku. Význam odvetvia, ktorého výrobné spoločnosti zamestnávali v minulom roku asi 10 000 pracovníkov, vyzdvihol počas návštevy veľtrhu štátny tajomník MH SR Peter Brňo, keď uviedol: "Nábytkársky priemysel zohráva dôležitú úlohu v národnom hospodárstve. V ostatných dvoch rokoch sa do odvetvia investovali 3 miliardy Sk, bol prijatý a realizuje sa program vlády na rozvoj drevospracujúceho priemyslu a podporu podnikania v odvetví." Prvé výsledky tejto podpory odvetviu sa podľa odborníkov odrazili i na tohtoročnom veľtrhu, na ktorom sa zúčastnilo viac domácich vystavovateľov ako vlani a výrazne vzrástli ich požiadavky na obsadenie výstavnej plochy.

SkryťVypnúť reklamu

* Ľubomír Foltán zll

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 77 936
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 385
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 090
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 444
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 023
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 210
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 202
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 274
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu