Dnes majú pacienti k dispozícii aj perorálnu chemoterapiu, ktorá sa užíva vo forme tabletiek alebo kapsúl. Keďže sa tento druh liečby nemusí podávať injekciami, môže sa užívať doma a kvôli liečbe netreba chodiť do nemocnice alebo na kliniku, tak ako žena na snímke. FOTO - ARCHÍV
Čo sa deje v čreve, keď vzniká rakovina?
Najprv sliznica čreva na postihnutom mieste zhrubne. Pacient však ešte nemá žiadne problémy, ktoré by ho nútili vyhľadať lekára. Potom sa vytvorí malý výrastok - polyp, ktorý sa postupne zväčšuje. Pacient ešte stále nemusí mať žiadne ťažkosti. Stále ide len o nezhubný nádor, nie o nebezpečnú rakovinu. Tento proces môže trvať roky. Na každom tomto kroku sa to dá zastaviť. Potom však príde deň, keď sa v polype niektorá bunka zvrhne, laicky povedané môže sa zblázniť a začne zhubne rásť.
Čo na rakovine bolí?
Rakovina hrubého čreva veľmi dlho nebolí. V tom je jej zákernosť. Keď začne bolieť, býva už dosť neskoro. "Zbláznené" bunky rastú do okolia alebo upchávajú črevo a tak bránia jeho funkcii.
Dá sa zistiť, že mám rakovinu hrubého čreva?
Rakovina hrubého čreva nemá väčšinou žiadne výrazné príznaky alebo prejavy. V tom je jej najväčšia zákernosť. Existujú však príznaky, ktoré vás môžu upozorniť, že niečo nie je v poriadku:
krvácanie z konečníka striedanie zápchy a hnačky časté nutkanie na stolicu. výrazný úbytok váhy a celková slabosť, vyčerpanosť organizmu prímes hlienov a krvi v stolici nezvyčajná bolesť tráviaceho traktu, plynatosť tzv. ceruzkovitá stolica, pacient má stolicu hrúbky približne ceruzky. Kedy nevyhnutne k lekárovi:
- ak pacient krváca z konečníka, ak má časté hnačky zmiešané s krvou, ak nepravidelnosť stolice alebo hnačky sprevádza slabosť a chudnutie.
(uj, viac aj na www.tvojanadej.sk)