Štokholm 7. februára (TASR) - Dedičnosť hrá pri Alzheimerovej chorobe veľmi významnú úlohu, zistili americkí a švédski vedci, ktorí vykonali rozsiahly výskum na dvojičkách.
Celkovo preskúmali 11.884 párov dvojičiek zo Švédskeho registra dvojčiat vo veku 65 rokov a viac. Z nich bolo 392 párov, kde jedno alebo obe dvojčatá trpeli Alzheimerovou chorobou.
Zistili, že genetika je pri vzniku ochorenia omnoho významnejším faktorom než vplyvy prostredia. Dedičnosť sa v skúmanej vzorke ukázala byť zodpovedná až za 80 percent prípadov.
Vedci skúmali kognitívne dysfunkcie zúčastnených jednotlivcov, pričom u tých, kde mali podozrenie na demenciu, urobili postihnutému i jeho dvojčaťu kompletnú klinickú diagnostiku a klinický posudok pre prípad Alzheimerovej choroby.
Ukázalo sa, že na vzniku ochorenia sa vo vysokej miere podieľajú genetické faktory, a to rovnako u mužov, ako aj u žien. Významnú úlohu tu však zohrávajú aj negenetické faktory, ako je napríklad životný štýl, vzdelanie, pracovisko, cvičenie či životospráva.
Na tieto faktory sa možno zamerať v úsilí znížiť riziko vzniku ochorenia, ako je napríklad spomalenie jeho priebehu či oddialenie jeho nástupu.
Štúdiu publikuje v plnom znení najnovšie vydanie odborného periodika Archives of General Psychiatry (http://archpsyc.ama-assn.org).