Vytvorenie umelého oka, ktoré by nahradilo sklenú náhradu, je veľkou výzvou pre vedcov celého sveta. V americkom ústave Sandia National Laboratories v Albuquerqe momentálne vyvíjajú miniatúrnu biologickú batériu, ktorá by mohla byť implantovaná priamo ..
Vedci rôznych inštitúcií spolupracujú na vytvorení umelého oka, ktoré by nevidiacim umožnilo znovu sa dívať na svet. ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR/AFP
Vytvorenie umelého oka, ktoré by nahradilo sklenú náhradu, je veľkou výzvou pre vedcov celého sveta. V americkom ústave Sandia National Laboratories v Albuquerqe momentálne vyvíjajú miniatúrnu biologickú batériu, ktorá by mohla byť implantovaná priamo do ľudského oka. Dodávala by tak energiu umelej sietnici a nevidiacemu by vrátila zrak.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Doteraz sa vždy pokusy o vytvorenie náhradného oka spájali s využitím bežnej techniky a elektroniky. Očné protézy sa najčastejšie podobali miniatúrnym kamerám, ktoré boli umiestnené mimo ľudského tela, napríklad na okuliaroch. Takéto riešenie je však dosť nepraktické.
Tkanivo na nové oko
Vedci sa snažia vyvíjať aj samostatné tkanivá, z ktorých by sa v budúcnosti mohli vytvoriť skutočné oči. Táto metóda by plne nahradila stratu zraku, ale zatiaľ sa darila iba pri nižších organizmoch. Za najväčší úspech sa považuje implantácia takto vytvoreného oka žubrienkam, ktorých regeneračné schopnosti sú unikátne. V tejto oblasti sa preto vedci pokúšajú spojiť biológiu a technický pokrok. Orgánovú náhradu by mohli predstavovať nanotechnologické zariadenia, ktoré by využívali procesy prebiehajúce v živých bunkách a tkanivách. Americký Národný inštitút oka, ktorý je súčasťou Národného inštitútu zdravia preto vypísal päťročný grant vo výške šesť a pol milióna dolárov s cieľom vytvoriť centrum pre vývoj nanotechnologických zariadení. Ich hlavnou úlohou je napodobňovať biologické procesy.
Biobatérie majú poháňať umelú sietnicu
Na Illinoiskej univerzite je už vytvorené pracovisko, ktoré má navrhovať, modelovať a tvoriť lekársky využiteľné nanotechnologické postupy využívajúce prírodné a syntetické bielkoviny, ktoré kontrolujú pohyb iontov cez biologické membrány. Jedným z prvých cieľov tohto centra je vyvinúť miniatúrne biologické batérie, ktoré budú vytvárať energiu pre nanotechnologické implantáty.
V prvom rade pôjde o umelú očnú sietnicu, ktorú nedávno pripravil inštitút oka na Univerzite v Južnej Karolíne. Umelá sietnica sa má, vrátane biobatérie, používať pri liečení niektorých degeneratívnych ochorení oka. Prvou časťou úlohy je matematické modelovanie a simulácia biologických pochodov, ktoré by sa mohli dať využiť na vytvorenie výkonnej biologickej batérie. Tá má byť podľa predpokladov taká malá, aby sa dala vložiť priamo do oka alebo jeho bezprostrednej blízkosti. Vedci musia zabezpečiť, aby pracovala nepretržite bez nabíjania. Túto časť projektu rieši Sandia National Laboratories v Albuquerque.