Takmer osem miliónov detí na svete sa každý rok narodí s vrodenými chybami. Asi 3,3 milióna z nich zomrie a 3,2 milióna detí trpí rôznymi fyzickými, alebo psychickými poruchami počas celého života. So správnou zdravotnou starostlivosťou by sa viac ako 70 percentám týchto vrodených chýb dalo predísť alebo by sa aspoň dali liečiť.
"Viac ako 90 percent všetkých detí s vážnou vrodenou chybou sa rodí v chudobných krajinách. Pretože väčšina týchto krajín nemá prostriedky pre deti s vrodenými chybami, veľa z nich umiera mladých," hovorí správa charitatívnej organizácie March of Dimes.
Potrebná zdravotná starostlivosť a výživa by mohli zabrániť mnohým z nich. "Napríklad vrodené srdcové poruchy, vrodený sivý zákal, rozštep pery a jazyka, sa dá opraviť v ordinácii pediatra," píše sa v správe.
"Obohatenie príjmu obilnín o kyselinu listovú vyvolalo v Spojených štátoch tretinový pokles počtu porúch miechy každý rok a každoročne sa tak ušetrí 400 miliónov dolárov." V Spojených štátoch klesla úmrtnosť detí od roku 1980 do 2001 o 46 percent.
"Vrodené poruchy, to je spoločenský problém," upozornila prezidentka organizácie doktorka Jennifer Howseová, ktorá tvrdí, že genetické poruchy sú oveľa častejšie v chudobných krajinách, pretože ženy tam často rodia aj v pokročilom veku a deti často plodia so svojimi príbuznými. Za nesmierne dôležité považuje vzdelávanie v týchto oblastiach.
V roku 2001 boli medzi novorodencami najčastejšie vrodené srdcové ochorenia, s ktorými sa ich narodilo viac ako milión. Na ďalších miestach boli poruchy miechy, ktoré zasiahli viac ako 300-tisíc detí, Downov syndróm s vyše 217-tisíc prípadov a poruchy tvorby hemoglobínu.
Najviac vrodených porúch u detí je v Sudáne, kde je z tisíc novorodencov postihnutých 82. Saudská Arábia a Benin sú v závese. Na druhej strane, tri krajiny s najmenším počtom detí s vrodenými chybami sú Austrália, Rakúsko a Francúzsko, ktoré majú okolo 40 postihnutých detí na tisíc živých.
Autor: n