Einsteina považovali za zaostalé dieťa, Edisona za lajdáka, ktorý vyrušoval. Dyslexiou trpeli aj americký prezident George Bush, herci Tom Cruise či Dustin Hoffman. FOTO - SITA/AP
Osemročný Kubko na Vianoce Ježiškovi napísal: "Nechcem darčeky, chcem iba jedno, aby som bol taký ako ostatní." Patrí k deťom, ktoré sú tak trocha "iné".
Kým sa ich spolužiaci už dávno hrajú, oni sa ešte stále učia. Ich svet je zložitý a komplikovaný. Trpia skrytými hendikepmi, ktoré na prvý pohľad vôbec nevidno.
V ich mozgu je niečo usporiadané inak, a to spôsobuje, že sa nedokážu sústrediť tak ako ostatné deti. Majú ťažkosti s pozornosťou, sústredením, pochopením učiva, pravopisom, písaním, matematikou, prípadne nemajú dostatok organizačných alebo jazykových schopností.
Druháčka Betka má ťažké depresie, hovorí, že sa radšej nemala narodiť, keď sa musí tak trápiť v škole a aj tak dostáva len štvorky. Každé ráno musí užívať antidepresíva. Podobnú psychickú traumu denno-denne zažíva veľké množstvo detí, ktoré trpia špecifickými poruchami učenia.
Tento problém postihuje päť až dvadsať percent detí. Štatistiky a čísla sa v odhadoch dosť rôznia, počet takýchto detí však stále rastie. Na nedávnej konferencii v Prahe sa dokonca hovorilo, že postihuje takmer polovicu detí.
Stretávajú sa s nepochopením
"Od dieťaťa, ktoré má obe ruky v sadre, nik nečaká, že bude písať úlohy a jesť samo pri stole. Keď má ruky v sadre, znamená to, že má problém. Keď však dieťa píše nečitateľne, veľmi pomaly a s nevýslovnou námahou, lebo trpí špecifickou poruchou písania, jeho problémy prehliadame. Je za ne dokonca trestané zlými známkami či poznámkami v žiackej knižke, pretože tento 'skrytý' hendikep, na rozdiel od sadry, nevidieť," hovorí PhDr. Renáta Zörklerová, ktorá založila občianske združenie PreDys. Vzniklo preto, aby pomohlo deťom, ale aj všetkým, ktorí chcú pomáhať.
Namiesto pochopenia a profesionálnej pomoci sú takéto deti vystavované neustálemu karhaniu, zosmiešňovaniu a ponižovaniu, často pred celou triedou. Následky nenechajú na seba dlho čakať. Z dieťaťa s jedným problémom, je po pár rokoch takéhoto prístupu psychická troska, ktorá reaguje buď vzdorom, alebo únikom do neurózy.
Dostáva sa do stavu neznesiteľného napätia. Ak napätie trvá dlhší čas, vyvolá rôzne neurotické príznaky - bolesti hlavy, žalúdka, poruchy spánku, nechutenstvo a podobne. Je to začarovaný kruh, z ktorého sa dieťa samo, bez pomoci dospelých, nedostane.
"Tieto deti nepotrebujú ústavy, sanatóriá a špeciálne školy, potrebujú individuálny, tolerantný, trpezlivý prístup. Sú často mimoriadne nadané, talentované, tvorivé, iniciatívne a pri správnom vedení sú z nich v dospelosti veľmi úspešní ľudia," hovorí PhDr. Zörklerová. (uj)
Čo sa deje v mozgu dieťaťa?
Súčasná neurologická diagnostika neumožňuje dostatočne odhaliť mozgové pozadie špecifických porúch učenia. Podľa neurológov majú deti v postihnutej oblasti mozgu nezrelé bunky, ktoré neprodukujú dostatočné množstvo špeciálnej tekutiny, ktorá zabezpečuje prenos vzruchov medzi bunkami. Výsledkom takéhoto prenosu nie je reťazová reakcia prenášania vzruchov do príslušného nervového centra.
Ako rozoznať, že dieťa je "trocha iné", čo si všímať
(radí Mgr. Klaudia Petrová,klinická psychologička)
Dieťa v prvom roku života:
* býva často nepokojné
* zášklby alebo červovité pohyby, dyskinézy
* zle spí, krátko, nevie zaspať
* ťažšie sa stabilizuje rytmus spánku-bdenia
* býva dráždivé, plačlivé, vníma zmenu polohy, svetlo
* pozornosť vie zamerať krátko
* môže byť naopak aj veľmi pokojné, centrálny hypotonus.
Dieťa vo veku 1 až 3 roky:
* rýchly pohyb, neohrabanosť
* časté úrazy
* poruchy spánku, nevie sa postupne unaviť, musí akoby "odpadnúť" od únavy
* problémy s popoludňajším spánkom
* záujem o hračku je krátky
* nevie sa hrať samo
* pri spoločnej hre sa nezaujme, iba krátko
* rozvoj reči sa môže oneskorovať, ovláda málo slov, artikulačná neobratnosť, zvyčajne dobre rozumie
* silnejší vzdor, dráždivosť
* chýba hlasité sprevádzanie vlastnej hry, čo dáva základ vzniku vnútornej reči.
Predškolák - 3 až 6 rokov
* motorická neobratnosť, nezáujem o strihanie, kreslenie
* v hre ťažšie udrží jej pravidlá
* nevie sa hrať samo, výnimkou sú motorické, stereotypné hry
* impulzivita, "dobré nápady", odbehnutie
* vie strhnúť ostatných - vodca, inokedy je odmietané
* oneskorovanie slovnej zásoby, výslovnosti, používania pojmov, ťažkosti v učení farieb, v pamätaní básničiek
* pri jedení "ubrindanosť"
* "je ako z divých vajec"
Mladší školák
* je tzv. neposeda, ruší iných, mrví sa
* všetko ho zaujme, nevydrží pri úlohe-uniká mu pozornosť
* hneď vykríkne odpoveď
* nezapisuje si domáce úlohy
* zošity, knihy sú pokrčené, "neporiadne"
* má neporiadok na stole
* doma si nevie sám pripraviť knihy podľa rozvrhu
* má ťažkosti v čítaní, písaní hoci je inteligentné, častejšie má špecifické poruchy učenia
* ťažšie si nájde kamarátov, povie, čo neskôr ľutuje, reaguje impulzívnejšie
* môže byť neobratné, je odmietané v pohybových hrách, hrozí posmievanie.
Starší školák-puberta
* impulzivita
* poruchy pozornosti
* rizikové správanie - alkohol, rýchla jazda, nepokoj
* ťažkosti s pravidlami
* slabá výdrž - slabá vôľa
* potreba aktivity "niečo sa deje"...- nuda, prázdno
* potreba sebaúcty - neúspech v škole kompenzuje statusom medzi vrstovníkmi.
Kde sa obrátiť o pomocm diagnostické hodnotenie by mal urobiť psychológ a špeciálny pedagóg s kvalifikáciou pre špecifické poruchy učenia ideálne je obrátiť sa na liečebných pedagógov, ktorí sú v zdravotníckych zariadeniach vhodné je navštíviť klinického psychológa, ktorý rozumie problémom spojeným s odlišným fungovaním centrálneho nervového systému a má poznatky aj z patopsychológie tzv. "odborníkom" v rozličných poradenských zariadeniach práve tieto vedomosti chýbajú, preto nevedia poskytnúť skutočnú odbornú pomoc kontakty na odborníkov získate napríklad v občianskom združení PreDys www.predys.szm.sk
e-mail: predys@centrum.sk
Veľa užitočných informácií nájdete aj na webstránkach:
www.panucitel.sk www.i-psychologia.sk www.cpeter.sk www.skolaonline.cz www.dobromysl.cz www.radost.sk