FOTO - ČTK/AP |
Vedci dávno dokázali, že kto navštevuje saunu, je zdravší. Našli totiž v slinách pravidelných návštevníkov sáun bielkoviny (imunoglobulíny), ktoré sú typické pre obranu proti spúšťačom rôznych ochorení. Sauna však nielen posilňuje imunitný systém, ale pomáha zdravým ľuďom predchádzať aj iným ťažkostiam.
Sauna u nás pred časom bývala len doplnkom bazénov či kúpeľov. Dnes sú sauny súčasťou takmer každého rekreačného zariadenia, penziónu, ale tiež mnohých víl či zrenovovaných chalúp. Saunovanie je vlastne potný kúpeľ v suchom a horúcom vzduchu, zvlhčenom len občas parou, ktorá vzniká polievaním rozpálených kameňov. Kombinuje sa s prudkým ochladením v studenom vzduchu, studenej vode, niekde i v snehu.
Sauna sa vyhľadáva na rýchle odstránenie fyzickej a psychickej únavy. Posilňuje obranné schopnosti organizmu a povzbudzuje nervové i cievne reflexy kože končatín a slizníc. Pomáha pri otužovaní a ochrane organizmu pred infekčnými chorobami, vylučovaní odpadových splodín metabolizmu. Pri potení v saune sa dokonale prekrví koža a svalstvo. Zvýšený prílev krvi spevňuje obranný val kože, podporuje relaxáciu unaveného svalu.
Pre začiatočníkov
Pred saunovaním sa treba dôkladne osprchovať a poutierať. Do suchej sauny treba ísť suchý. Sedí sa v nej na drevených stupienkoch. Čím vyššie, tým horúcejšie. Začiatočníci by sa nemali ani pokúšať sadnúť si na ten najvyšší. Im je určený najnižší stupienok - pre istotu pri dverách. Keď sa telo v suchom vzduchu prehreje, dobré je pokožku dráždiť brezovými metličkami (pôsobia na nervové zakončenia), žinkou, kefou či sysalovou rukavicou. Kedy sa prestať potiť a vyjsť von je individuálne - odporúča sa po 8 až 15 minútach.
Teplo a chlad
Keď je v saune už veľmi horúco, treba sa dôkladne poutierať a ochladiť. Pri prudkom ochladení sa organizmus zbavuje prebytočného tepla, znižuje sa pulzná frekvencia a tlak krvi. To pomáha udržiavať cievnu pružnosť. Studený bazén je najefektívnejší. Niekde sa zvyknú ochladzovať aj na studenom vzduchu či snehu. Ak však nie sme zvyknutí na saunovanie, alebo máme viac rokov a zdravotné komplikácie, ochladzujeme sa miernejšími metódami, napríklad v relaxačnom bazéne s teplejšou vodou. Striedavé prehrievanie a ochladzovanie treba opakovať asi trikrát. Začiatočníci menej. Po poslednom ochladení a umytí si treba odpočinúť, najlepšie poležiačky. Je to výborná relaxácia.
Ak je poruke aj parná sauna, je dobre po vypotení zájsť aj do nej. Keďže nie je taká teplá ako suchá, ľahšie ju znášajú aj nezvyknutí a občasní návštevníci. Pomáha najmä tým, ktorí majú problémy s prieduškami.
Výborným doplnkom sauny je relaxačná masáž - pomôže uvoľniť sa a zaženie stres. Najväčší efekt masáž prináša medzi saunovaním, keď je telo zohriate. V saune vypotíme jeden až dva litre tekutín. Pochopiteľne, že neskôr ich musíme doplniť. Najvhodnejšie sú ovocné šťavy, džúsy, minerálky, čaje, slabý vínny strek. Piť alkohol či fajčiť medzi saunovaním nie je vhodné ani zdravé. Do sauny by sme nemali chodiť veľmi najedení ani hladní.
Pri dlhšom saunovaní môže stúpnuť teplota, môže sa aj točiť hlava, zle sa dýcha. Vtedy saunovanie treba prerušiť. Saunovanie sa odporúča raz až dvakrát do týždňa. Dôležitá je pravidelnosť. (dm)
Účinky saunovaniaStabilizuje krvný obeh: Striedaním horúčavy a ochladenia sa prekrvujú cievy.
Pridáva na kráse: Potením a následným ochladzovaním vodou odstraňujeme odumreté bunky vrchnej vrstvy pokožky a spolu s nimi aj prípadné nečistoty tak, ako pri peelingu. Pri potení pokožka mäkne, stáva sa vláčnou, sviežou a jemnejšou.
Zoštíhľuje: Pri saunovaní stratí dospelý človek jeden a pol litra potu. Ten obsahuje popri vode aj produkty látkovej premeny, mliečne a tukové kyseliny, močovinu, no aj zvyšky liekov.
Poskytuje relax: Oživením vegetatívneho nervového systému sa strácajú poruchy spánku. Predlžuje sa fáza hlbokého spánku a človek sa budí odpočinutý a svieži. Slúži na regeneráciu a relaxáciu, zvyšuje odolnosť organizmu, otužuje, posilňuje protistresové a termoregulačné mechanizmy. Má liečivé účinky pri chronických chorobách dýchacích ciest, degeneratívnych chorobách pohybového aparátu.
Pripravuje na cestu do trópov: Len ten, kto sa dobre potí, sa vie brániť proti tropickej horúčave. V saune sa potné žľazy tak vytrénujú, že vedia ihneď zareagovať na zvýšenie teploty. To umožňuje rýchlejšie sa prispôsobiť klimatickým podmienkam v krajinách s horúcim podnebím.
Kedy sa saune vyhýbať
Pri všetkých akútnych horúčkovitých stavoch, pri vzplanutí chronických ochorení, pri infekčných, prenosných a parazitárnych chorobách, pri vysokom krvnom tlaku, artérioskleróze, epilepsii, zápale žíl. Dobré je poradiť sa s lekárom, no hlavne počúvať vlastný organizmus.
Typy sáun
Fínska sauna: Drevom obložená kabína, ktorá sa vyhreje na 60 až 100°C. Po zohriatí organizmu nasleduje jeho ochladenie studeným vzduchom alebo vodou.
Ruský parný kúpeľ: Jeho tajomstvo je vo vysokej vlhkosti vzduchu zohriateho maximálne na 45°C. Je vhodný pre astmatikov a pri liečbe akné. Vodné pary zvlhčujú dýchacie cesty a prečistia pokožku.