FOTO - ARCHÍV |
í vedci z Georgetown University vo svojej najnovšej štúdii.
Aj keď spojitosť medzi jedením týchto druhov zeleniny a zníženým rizikom prepuknutia rakoviny už vedci dokázali v minulosti, práve táto štúdia vysvetľuje, prečo je to tak. Brokolica napríklad obsahuje chemickú zlúčeninu známu ako I3C. Sója, respektíve jej bôby obsahujú zasa izoflavín genistein.
Proteíny BRCA1 a BRCA2 pomáhajú pri regenerácii buniek. Regulujú ich gény a práve BRCA1 a BRCA2 sú dôležité v prevencii proti poškodzovaniu genetických informácií. Nízky počet proteínov sa dá zistiť z analýzy buniek. Na základe toho sa vedci domnievajú, že ich zvýšený počet môže zabrániť vzniku rakoviny. Výskumníci upozornili, že schopnosť zlúčeniny I3C a genisteinu zvýšiť počet BRCA proteínov môže vysvetliť, prečo niektoré typy zeleniny majú pozitívny účinok pri prevencii rakoviny.
"Vďaka štúdiám založeným na monitorovaní diét a zdravotného stavu ľudí, ktorí podstupujú diéty, sme zaznamenali určité prepojenie medzi niektorými typmi rakoviny a potravinami," povedal vedúci výskumu profesor Eliot Rosen. "Predtým, ako budeme môcť povedať, že niektoré typy jedál zabraňujú vzniku rakoviny, musíme pochopiť, ako v tomto systéme pracujú molekuly," dodal Rosen. "Úloha, ktorú zohráva diéta v prevencii pred rakovinou, je absolútne komplexná," doplnil ho profesor John Toy.
(sita)