SME

Byty sú stále drahé

Prebehne predaj alebo kúpa nehnuteľnosti bez ujmy na cti a majetku? Dodržali sa všetky obchodné podmienky? Bola spolupráca seriózna? To všetko zistí klient až po ukončení obchodu.


FOTO SME - ĽUBOŠ PILC



Ceny bytov na Slovensku v porovnaní s minulým rokom ostávajú približne na rovnakej úrovni a podľa obchodníkov s nehnuteľnosťami sú viac-menej stabilizované. Ich vývoj smerom nahor však bude vo veľkej miere záležať od úspešnosti nastávajúcich volieb a politickej situácie. „S istým nárastom cien sa počíta po prístupových rozhovoroch s Európskou úniou. V západnej Európe sú nehnuteľnosti v prepočte omnoho drahšie ako u nás,“ hovorí šéf realitnej kancelárie Revenant Miroslav Tomčiak.

SkryťVypnúť reklamu

Nové byty sa hneď rozpredajú

Hodnota starých bytov v porovnaní s novými narastá najmä v závislosti od lokality. V ich reálnej hodnote je podstatná odchýlka, no napríklad dvojizbový byt v centre mesta má takmer totožnú cenu s novým bytom postaveným na periférii. Čo sa týka výstavby nájomných domov, oproti minulým dvom rokom sa spomalila a vzhľadom na rozpočet bude ešte klesať. Väčší dopyt je stále po starších bytoch, pretože výstavba nových nie je až taká masívna.

Ceny sa umelo udržiavajú

„Nové byty v lukratívnejších lokalitách sú väčšinou hneď rozpredané, ale v poslednom období ich výstavba predsa len vzrástla. My sa viac sa zaoberáme predajom starých bytov, pretože nové predávajú vo veľkej miere stavebné spoločnosti vo svojich pridružených kanceláriách,“ hovorí Miroslav Tomčiak.

SkryťVypnúť reklamu

Najväčší dopyt je najmä po dvoch druhoch bytov: malometrážne kupuje mladšia generácia, ktorá nemá peniaze na väčší byt. Druhú kategóriu tvoria štandardné trojizbové byty, ktoré si väčšinou hľadajú rodiny. Cena jednoizbového bytu v lepšej lokalite sa pohybuje zhruba v tej istej hladine ako trojizbový v menej lukratívnej štvrti. Napriek tejto disproporcii sa tieto ceny udržiavajú umelo.

Aký je štandard?

Za štandardný môžeme považovať napríklad trojizbový byt s výmerou cca 70 metrov štvorcových v bratislavskej lokalite Ružinov. Väčšina bytov v tejto lokalite sa stavala v polovici 60-tych rokov. Ich cena sa pohybuje od 1,3 do 1,5 milióna korún, čo je asi 19- až 22-tisíc korún za štvorcový meter.

Za meter štvorcový novopostaveného holobytu (v menej lukratívnej lokalite) s rovnakou výmerou (bez kuchynskej linky a sporáka) zaplatí budúci vlastník približne 22- až 24 000 korún. V takomto prípade sa ceny nových a starých bytov príliš nelíšia. Menia sa opäť v závislosti od vyššieho štandardu a lukratívnosti lokality - v centre Bratislavy vystupujú finálne ceny až na 40 000 korún za meter štvorcový.

SkryťVypnúť reklamu

Rozdiely medzi cenami bytov v Bratislave a na ostatnom území Slovenska sú veľké. Kým v Bratislave vyjde jednoizbový byt na sedemsto- až deväťstotisíc, napríklad v Trnave je to len päťstotisíc.

Daň z príjmu fyzických osôb pri predaji bytu

Do konca minulého roka sa platila daň z príjmu fyzických osôb pri predaji bytu vo vlastníctve, ak vklad do katastra nehnuteľností nebol povolený viac ako dva roky. Súčasne v ňom majiteľ bytu musel mať trvalý pobyt rovnaké obdobie. Od 1. januára 2002 platí tento zákon v novelizovanej podobe a hovorí, že majiteľ bytu už nemusí mať povolený vklad v katastri nehnuteľností dva roky, ale táto podmienka sa považuje za splnenú, ak sa občan preukáže, že návrh na povolenie vkladu je starší ako dva roky. Táto legislatívna úprava je veľmi dôležitá najmä pre občanov žijúcich v Bratislave, pretože tu povolenie vkladu do katastra trvá v niektorých okresoch aj viac ako dva roky. „Touto novelou zákona sa viditeľne zrýchli aj pohyb na trhu s bytmi,“ uvažuje M. Tomčiak.

Vzhľadom na celkový mzdový vývoj sú ceny bytov vysoké. Ovplyvňuje ich všetko, čo určuje kúpnu silu obyvateľstva. Sú to predovšetkým trhový mechanizmus, záujem zahraničných investorov, regionálne ekonomické činitele, reštrukturalizácia bankového sektora či pracovné príležitosti v jednotlivých regiónoch krajiny. „Ak mladý človek po skončení vysokej školy nastúpi do zamestnania s nástupným platom 13000 korún, má čo robiť, aby sa do preddôchodkového veku zbavil dlžôb za bývanie,“ dodáva Tomčiak.

EVA ANDREJČÁKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 711
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 344
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 542
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 882
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 215
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 028
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 797
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 838
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu