ŽILINA/MARTIN 17. februára (SITA) - Medzi najvážnejšie neurologické ochorenia patria náhle cievne mozgové príhody, známe laickej verejnosti aj ako mozgové mŕtvice. Sú treťou najčastejšou príčinou smrti a prvou najčastejšou príčinou invalidity našej populácie. V 20 až 30 percentách je ich príčinou významné zúženie mozgových tepien. Liečbou mozgovej mŕtvice vnútrožilovou trombolýzou, záchranou pred invalidným vozíkom, neuroimunologickými a neurodegeneratívnymi ochoreniami sa do soboty v Martine zaoberá na 21. sympóziu 200 mladých neurológov zo Slovenska a Českej republiky. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Martinskej fakultnej nemocnice Katarína Kapustová.
Progres vo vývoji zobrazovacích rádiologických techník umožnil detailnejšie poznanie rozsahu patologických procesov prebiehajúcich v počiatočnej fáze mozgového infarktu. Využívanie počítačového tomografu (CT) a magnetickej rezonancie (MR) vytvorilo podmienky pre širšie uplatnenie vnútrožilovej trombolýzy, ktorá sa stala novým smerom liečby náhlych ischemických mozgových príhod.
Trombolytická liečba podaná do troch hodín od vzniku príznakov výrazne redukuje podiel invalidných pacientov. Má však výrazné limitácie a iba malá časť pacientov spĺňa kritériá na jej podanie. Napriek nespornému prínosu sa tento spôsob liečby na Slovensku používa len sporadicky, s výnimkou niekoľkých centier, medzi nimi aj v Martinskej fakultnej nemocnice.