
Zdroj: Reality.sk
Na Slovensku má dominantné postavenie Bratislava, kde je nezamestnanosť niekoľkonásobne nižšia, než v iných lokalitách. Pracovný trh začína byť aj u nás postupne určujúcim pri rozhodovaní, kde žiť.
* V okolí sídel s pracovnou ponukou sú drahšie domy a byty, z ktorých je bližší, jednoduchší a priamejší spoj k pracovnej ponuke. Dostupnosť určuje najmä možnosť priameho spojenia.
Lacnejšie byty sú aj na perifériách väčších miest, cena takéhoto bytu, napríklad v Bratislave, môže v porovnaní s bytom v lukratívnej časti centra klesnúť až na tretinu.
* Všeobecne sú u nás lepšie hodnotené byty v domoch postavených z tehál. V podobnej lokalite býva tehlový byt drahší až o tretinu. Paradoxne sa často pri tomto faktore neberie naplno do úvahy vek bytu, teda často aj sedemdesiatročný tehlový byt býva drahší ako tridsaťročný byt v paneláku.
* Viac bývajú cenené byty v menších sídliskách či štvrtiach, než tie, ktoré tvoria súčasť veľkých sídlisk. Intimita prostredia, výraznejšia spolupatričnosť obyvateľov k blízkemu okoliu, nižšia kriminalita a menšie odcudzenie sa môžu premietnuť do ceny bytu aj jej zdvojnásobením.
* Konečne sa nasýtenosť trhu s bytmi u tých, ktorí na to mali prostriedky, prejavuje poklesom cien za staršie tridsať– až štyridsaťročné byty v panelákoch. V posledných piatich rokoch klesla ich cena schopná predaja zhruba o tretinu.
Okrem očakávaných veľkých investícií do renovácií či až rekonštrukcií týchto domov s nevyhovujúcimi inštaláciami, plochými strechami, potrebným opláštením, zastaralými výťahmi, sú postavené v zlom dispozičnom členení priestoru a z materiálov, ktoré nemôžu konkurovať súčasným novostavbám. Preto sa cena metra štvorcového za byt v novostavbe približuje dvojnásobku ceny staršieho bytu v paneláku.
* Nenechajte sa nachytať ani zvučnými frázami o byte v širšom centre. Investori často zohnali stavebný pozemok v prieluke na rušnej komunikácii či priamo na križovatke. Ani investície do masírovania záujemcov reklamou nezmyje skutočnosť, že v takomto byte nebudete môcť žiť stále pri zatvorených oknách. Také bývanie je sterilné a málo humánne.
* Menej žiadané sú byty na najvyšších podlažiach, v bytoch bez výťahu a na prízemí. Dobré je, keď je v dome veľký výťah, bežné malé nielen nespĺňajú európske normy na rozmer výťahu, ale komplikujú vjazd s detským kočíkom, invalidným vozíkom či prevezenie väčšieho predmetu.
Byty na prízemí a prvom poschodí bývajú často terčom zlodejov či výtržníkov. Okrem toho sa v nich aj viac práši a je v nich hluk.
* Pri obhliadke bytu, ktorý máte záujem kúpiť, si netreba všímať narýchlo inštalované dlažby, podlahy, obklady, tie možno vymeniť, napokon, nemusia vyhovovať vášmu vkusu. Takéto vylepšenia by nemali dvíhať cenu bytu.
Skôr sa zamerajte na zistenia o nájomníkoch, ich skladbe a spolupatričnosti k domu a jeho okoliu. To zistíte sledovaním čistoty v dome a jeho okolí, prípadným poškodením zariadenia spoločných priestorov a podobne. Kúpou bytu môžete kúpiť aj skupinu asociálov, na prevýchovu ktorých nebudete stačiť rovnako ako doterajší slušní obyvatelia.
* Výmena okien, jadra bytu, stierky namiesto tapiet sú výraznejším zlepšením kvality bytu vyššieho štandardu, než inštalácia podláh, dlažby, obkladov, nových batérií v starých vodoinštaláciách.
* Pri zamýšľanej kúpe bytu s plánovanou prestavbou alebo bytu v staršom rodinnom dome sa vyplatí dať si preveriť svoje stavebné zámery odborníkovi – statikovi.
* Byty v rodinných domoch bývajú zaťažené rozličnými ťarchami. Napríklad právom dožitia rodičov, aj keď je dom prepísaný na dospelé dieťa, vecným bremenom, právom prechodu suseda na vedľajší pozemok, nemožnosťou nadstavenia domu, obmedzením, keď pozemok spadá do ochranného pásma alebo patrí do zamýšľanej občianskej vybavenosti. Kupujúci „kúpi“ aj tieto obmedzenia.
* Kúpou stavebného pozemku so starým domom na zbúranie sa podstatne predraží nová stavba. Odstránenie starej stavby zvýši nadobúdaciu hodnotu, odvoz odpadu na oficiálnu skládku môže stáť až pol milióna. (ľš)