Konzumáciou zeleniny, rýb, ovocia, mliečnych výrobkov, orechov, celozrnného pečiva a ďalších zdravých potravín si zabezpečíte rovnováhu kvasiniek a ostaných baktérií v hrubom čreve a vyhnete sa rôznym zdravotným problémom. FOTO - SITA |
Vyvolať premnoženie kvasiniek v organizme môže každé oslabenie imunitného systému. Kvasinky k tomu potrebujú vhodné prostredie. Stačia im tri veci - teplo, vlhko a uhľohydráty. Správnu teplotu a vlhkosť im poskytujú naše črevá, koľko im však poskytneme cukrov, je iba na nás. To je základom celej liečby. Ak kvasinkám obmedzíme zdroj energie, nebudú sa môcť nekontrolovane množiť.
Množia sa rýchlo
Zatiaľ čo jednoduché cukry sa vstrebávajú v tenkom čreve, kde je len málo mikroorganizmov, polysacharidy pomáhajú rozkladať baktérie v hrubom čreve. Cukry však milujú aj kvasinky a tu je kameň úrazu. Ak konzumujeme priveľa zložitých cukrov, kvasinky sa rýchlo premnožia. Za optimálnych podmienok sa môže ich počet za dvadsať minút zdvojnásobiť.
Rast a množenie týchto húb podporujú všetky druhy uhľohydrátov. Je úplne jedno, či jete mnoho bieleho alebo hroznového cukru. Možno vôbec nemáte radi sladké, ale jete veľa bielej múky, zemiakov a ryže. Aj tieto potraviny sú pre kvasinky dobrou živnou pôdou. Celozrnné produkty a zelenina ich naopak pomáhajú potláčať, pretože balastné látky vytláčajú zo záhybov čriev ich "hniezda".
Nepriateľ cukor
Ak sa chcete zbaviť premnožených kvasiniek, mali by ste podstúpiť niekoľkotýždňovú diétu, počas ktorej vylúčite zo svojho jedálneho lístka uhľohydráty v akejkoľvek podobe. Vašimi nepriateľmi sú v tomto období akýkoľvek cukor (vrátane sladkého ovocia, sladených nápojov alebo džúsov), biele pečivo, cestoviny a pizza.
Obmedzovať by ste mali konzumáciu ryže a zemiakov, základ stravy musí tvoriť zelenina, celozrnný chlieb a mäso. Potláčať kvasinky pomáhajú za studena lisované rastlinné oleje, vhodná je konzumácia rôznych orieškov, ktoré dodajú minerály a zaženú chuť na sladké.
Keďže kvasinkám sa darí v prekyslenom alebo prealkalizovanom prostredí, pomáhať ich tvorbe môže káva, čierny čaj a alkohol. Preto sa ich treba aspoň načas zriecť.
Výnimkou môže byť suché víno, ktoré rast kvasiniek na rozdiel od sladkých vín, likérov, piva a tvrdého alkoholu nepodporuje.
Pozor aj na kombinácie jedál
Cukry, samozrejme, nemožno vylúčiť z potravy natrvalo, ale ich príjem by sme si sme mali strážiť aj po vymiznutí príznakov candidózy.
Ak sa vrátime k zlým stravovacím návykom, kvasinky sa môžu v našom tele znovu premnožiť. Treba si dávať pozor nielen na množstvo prijatých sacharidov, ale aj nevhodné kombinácie jedál. Ovocie a jogurty by sme mali jesť iba nalačno a nemiešať ich s ničím iným.
Pri alergických prejavoch pomôže selén
Obdobie vymierania kvasiniek trvá niekoľko dní až mesiac. Pri protikvasinkovej diéte nemožno počítať s radikálnou zmenou k lepšiemu zo dňa na deň. Problémy ustupujú postupne a dokonca môže nastať dočasné zhoršenie zdravotného stavu. Hynúce kvasinky totiž tvoria toxíny zaťažujúce organizmus, preto sa môžu počas diéty objaviť bolesti hlavy a kĺbov, alergická nádcha, svrbenie, nevoľnosť alebo únava. Nedajte sa odradiť. Keď sa odumreté mikroorganizmy z tela napokon vyplavia, budete sa cítiť oveľa lepšie.
Zmierniť nepríjemné pocity pomôže selén, ktorý obsahujú ryby, kaleráb, sezam, kokos či morské riasy. Užívať ho môžete aj ako výživový doplnok spolu s vitamínom C, horčíkom, kremíkom a laktobacilmi, ktoré pomáhajú napraviť poškodenú črevnú flóru.
Nevhodné potraviny počas diéty
* cukor, kakao, sladkosti
* sladké ovocie (napr. banány, hrozno)
* sladené nápoje a ovocné šťavy
* výrobky z bielej múky (chlieb, cestoviny, pizza)
* ryža, zemiaky, klíčky
* káva, čierny čaj, alkohol
Vhodné potraviny
* čerstvá, dusená alebo varená zelenina
* mäso, najmä rybacie a hydina
* sója, huby, morské riasy
* kyslá kapusta
* celozrnné pečivo a cestoviny
* vajcia, tvaroh, jogurty
* kyslasté ovocie (citróny, grepy, jablká, hrušky)
* oriešky a semená, strúhaný kokos
* aromatické a ostré korenie
* zelený čaj, čaj lapacho, minerálne vody
* vitamín C, selén, horčík, kremík, laktobacily