V posledných týždňoch rapídne pribúda ľudí, ktorí stále pokašliavajú, niekedy sme svedkami aj veľmi intenzívnych prejavov tohto ochorenia horných dýchacích ciest. Ako ho odlíšime od astmatického záchvatu, pri ktorom postihnutý už potrebuje našu pomoc?
Človeku trpiacemu astmou sa pri záchvate jeho dýchacie cesty kŕčovito stiahnu, sliznica opuchne a dýchanie sa veľmi skomplikuje. Pri výdychu počuť pískanie v hrudi a pacient má problémy hovoriť. Pri suchom a úpornom kašli mu sčervenie tvár a krk, neskôr zmodrajú pery a ušnice.
Človeka s astmatickým záchvatom nikdy nepresviedčame, aby si ľahol. Posadíme ho v miernom predklone a upokojujeme ho, pretože pri záchvate pociťuje veľkú úzkosť a obavy. Najlepšie je podať inhalátor modrej farby s rozprašovačom na aplikovanie liečivej látky, ktorý musia mať astmatici stále pri sebe. Do piatich minút záchvat pravdepodobne ustúpi a postihnutý by sa mal sústrediť na pomalé a hlboké dýchanie.
Ak astmatický záchvat neprejde ani po druhom podaní inhalátora alebo ak ide o prvý taký záchvat a my inhalátor nemáme po ruke, treba volať záchranku. Pri ťažkých záchvatoch môže astmatik stratiť vedomie a prestať dýchať. Vtedy treba uvoľniť dýchacie cesty, urobiť vonkajšiu masáž srdca a poskytnúť mu umelé dýchanie. Potom postihnutého uložíme do stabilizovanej polohy na boku a kontrolujeme jeho pulz a dýchanie až do príchodu odbornej pomoci. (bes)