SME

Predoperačná diagnostika nie sú rýchlostné preteky

Mnohí si iste spomenú na prípad mladej ženy, ktorá sa rozhodla pre plastickú operáciu prsníkov. Bežný chirurgický zákrok však neprežila. Písalo sa vtedy o nedostatočnom prístrojovom vybavení súkromnej kliniky a tiež o zdravotnom probléme, ktorý zostal ..

"Komplexné zhodnotenie zdravotného stavu pacienta si vyžaduje poznať detailne aj priebeh a liečbu všetkých jeho chorôb," zdôrazňuje MUDr. Emília Hlavenková z Nemocnice s poliklinikou Milosrdní bratia v Bratislave. FOTO SME - MIROSLAVA CIBULKOVÁ

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mnohí si iste spomenú na prípad mladej ženy, ktorá sa rozhodla pre plastickú operáciu prsníkov. Bežný chirurgický zákrok však neprežila. Písalo sa vtedy o nedostatočnom prístrojovom vybavení súkromnej kliniky a tiež o zdravotnom probléme, ktorý zostal až do osudového rezu chirurga utajený. Ktovie, koľko času predtým strávila v ambulancii internistu. Poriadna prehliadka by mala trvať asi hodinu, hoci sa pacient chystá len na banálnu operáciu. Nájdu sa však aj takí rekordéri, ktorí človeka vybavia za pätnásť minút. Žiadny dôvod pre radosť. Z nemiestnej rýchlosti ťažia len ostatní pacienti v čakárni. Každý má nárok na presnú dávku profesionálneho záujmu, ktorý je predpokladom úspechu zvyšných členov odborného tria - anestéziológa a chirurga.

SkryťVypnúť reklamu

Diagnostik i prognostik

Naše telo je dynamický organizmus, ktorý odpovedá na každý podnet. A jeho funkcie sú tak dokonale poprepájané, že masívne narušenie rovnováhy, akým je operačný zákrok s anestéziou, vyvoláva reťazovú reakciu jednotlivých orgánov. Z nášho tela internista vyčíta všetky informácie a definuje prognózy správania organizmu počas operácie i po nej. Jeho práca je nenápadná, okolím chápaná ako potrebná predoperačná rutina, slávu žne skôr chirurg. Pravdou však ostáva, že práve interný lekár rozhodne, či sa operácia vôbec uskutoční. A nielen o tom.

"Musíme poznať ľudské telo od hlavy až po päty a nevynechať ani nepatrné výkyvy v základných údajoch odberov. Výsledky krvi avizujúce slabý zápal odhalia povedzme problém s ďasnami, ktorý je síce vo vzťahu k závažnej operácii obličiek zanedbateľný, ale pokazený zub môže napokon proces liečenia skomplikovať a doznieť zápalom rany. V záujme pacienta preto odporučím odsun termínu operácie až po vyriešení stomatologického problému," vysvetľuje MUDr. Emília Hlavenková, interná lekárka z Nemocnice s poliklinikou Milosrdní bratia v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Alergie, alkohol i rodinná anamnéza

Nie vždy je predoperačný problém dramatický. Niekedy stačí doplniť pacientovi pol litra krvi, aby mal lepšie hodnoty krvného obrazu. Pacientky s gynekologickým problémom bývajú pre anémiu častými ašpirantkami na transfúziu. Dôležitou súčasťou diagnostiky je aj alergologická anamnéza. Alergia na niektoré prípravky podávané počas operácie by mohli totiž spôsobiť anafylaktický šok. Aj niektoré dlhodobo užívané lieky bývajú zdrojom problémov počas operácie. Napríklad antikoagulačná liečba nasmerovaná na riedenie krvi môže spôsobiť krvácanie. Šancu podobne zareagovať má pacient, ktorý absolvuje antiagrečnú liečbu (pri permanentnej fibrilácii predsiene, embolizácii do pľúc a pod.).

K ucelenej predstave lekára o zdravotnom stave pomôžu aj otázky súvisiace s rodinnou anamnézou, ktorá naznačí dispozície pacienta v rámci dedičnosti. "Niekedy sa pacienti čudujú, prečo detailne preverujem aj zdravotné problémy prarodičov alebo prečo ma zaujíma ich profesia. Niektoré povolania však môžu naznačiť konkrétne riziká pre zdravie človeka," hovorí MUDr. Hlavenková. Veľa prezradí aj celkový životný štýl, priveľa stresu, slabosť pre cigaretový dym a v najhoršom prípade náklonnosť k alkoholu či drogám. Nikto sa s ochotou neprizná k podobným nerestiam, ale zatajovať takéto informácie sa nevypláca. Naznačia problém, posunú pacienta do kategórie rizikových, a podľa toho bude k nemu pristupovať anestéziológ a celý operačný tím.

SkryťVypnúť reklamu

Rizikoví pacienti pre operatívny zákrok

kardiak hypertonik diabetik pacient s chorými obličkami pacient s poškodenou pečeňou astmatik pacient po zápale pľúc, po infarkte či mozgovej príhode alkoholik, narkoman hemofilik

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 991
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 841
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 188
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 433
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 072
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 630
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 216
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu