Pri nádche a prechladnutí nosohltanu sa ľahko stáva, že pri intenzívnom siakaní alebo kýchaní začne z nosa tiecť krv. Cievy sú totiž krehkejšie, takže aj pri slabšom tlaku ľahko prasknú. Väčším problémom sa tento bežný jav stane, keď človek stratí veľa krvi, čím sa ohrozí stabilita krvného riečišťa. Je to nebezpečné najmä pre ľudí so srdcovými chorobami. Pravidelné krvácanie z nosa môže zapríčiniť aj vysoký krvný tlak.
Postihnutého človeka posadíme a poradíme mu, aby hlavu predklonil, krv potom vyteká z nosných dierok. Chybou je zakláňať hlavu dozadu. Krv vtedy stečie do hrdla a môže vyprokovať vracanie. Pri predklone si má postihnutý stláčať mäkkú časť nosa a dýchať ústami.
Ak sa nehoda stane dieťaťu, najprv ho upokojíme, pretože pohľad na krv je preň stresujúci, a stláčať nos mu pomáhame.
Osoba nesmie rozprávať, vypľúvať sliny, kašľať alebo smrkať, pretože by sa narušila tvoriaca sa zrazenina v nose. Po 10 minútach tlak na nos uvoľníme a ak kvácanie neprestáva, proces zopakujeme. Ak krvácanie trvá viac ako 30 minút alebo je silné, treba človeka dopraviť k lekárovi. Podobne v prípade, že krv vyteká tenkým prúdom a je vodnatá, čo môže avízovať závažnú zlomeninu lebky.
Účinný je aj studený obklad, pretože cievy sa pod vplyvom chladu stiahnu a krvácanie ustane rýchlejšie.
Po zastavení krvácania necháme postihnutého ešte nejaký čas v predklone, vlažnou vodou mu poumývame okolie úst a odporučíme mu niekoľkohodinový odpočinok.
Po niekoľkých dňoch sa porušená cieva zahojí a vytvorí sa krvná zrazenina, ktorú však v žiadnom prípade neodstraňujeme, pretože problém sa vráti.
Kto z nosa krváca príliš často, mal by sa vzdať fajčenia alebo prostredia s množstvom nikotínu, cigaretový dym totiž vysušuje sliznicu. Odporúča sa užívať dostatočné množstvo železa, ktoré urýchľuje regeneráciu červených krviniek.
(bes)